Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

re: #5169 (->homer) 02 nov. 2014 19:31 #5194

Itt vacilálok mi lehet az oszl, számtalanszor olvastam már, szerintem csak nem ugrik be. Nálunk legfagyott sok(féle) gomba, most jóformán csak ltp-n, meg kevéske mcs - fajtakörbe tartozó , vágásra vörösödő húsú gombán tengődöm, a friss gombákra értve. Viszont melegedés várható a következő időszakban, érdekes lehet...

re: #5193 (->Shroomer) 02 nov. 2014 19:43 #5195

en tutter nem csereltetnem le. tok elvagyok az ltp-vel, mszg-vel.

re: #5193 (->Shroomer) 02 nov. 2014 20:17 #5196

Én értem, csak a fórumot olvasók 95%-a nem érti, pusztán erre céloztam. Ha az a cél, hogy 7-8 ember zártkörűen beszélgessen, akkor jó is így, de ez esetben mi értelme a fórumnak?

re: #5196 (->Nebularis) 02 nov. 2014 21:10 #5197

Olyan még nem volt, hogy valaki mc kerdezte, hogy mi az az mszg és nem kapott választ... Mondjuk jobbak maguktól is rájönnek valószínűleg

Re: Gombázós topic! 02 nov. 2014 21:13 #5198

Jó - jó, de mi az az oszl?
Utolsó szerkesztés: 02 nov. 2014 21:13 általa: deszegregator.

re: #5196 (->Nebularis) 02 nov. 2014 21:20 #5199

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
A magam részéről abszolút mértékben egyetértek Nebularis kollegával: ez így nem olvasóbarát! Különösen nem az új érdeklődőkkel szemben.

Ugyanakkor azt is értem, hogy - pláne mobilon - egyszerűbb azt bepötyögni pl., hogy mcs, mint kiírni, hogy mezei csiperke.

De tudok én egy áthidalló megoldást. (Nem, nem azt!) Mi lenne, ha összeírnánk ezeket a rövidítéseket (és persze a feloldásaikat), és mondjuk Rövidítések címmel fölpakolnánk a Fórum menübe, pl. a Fórum Kereső alá/fölé?

De persze a Nebularis emlegette "felhős" vagy "buboorékos" megoldás még jobb lenne: ha kurzorral a rövidítés fölé mész, máris megjelenik a teljes név. (Ha jól értettem a dolgot.)

A latin neveket viszont mellőzném, mint Fülig Jimmy az olvasást. Engem az Indexen is kutyára zavar, de itt nálunk még jobban zavarna: végtére is mi nem tudóskodunk, hanem gombászunk, tapasztalatokat osztunk meg egymással. Persze, ha valaki nagyon akarja, kiírhatja a latin neveket is - csak ez ne legyen kötelező.

Hm? (Feloldása: hümm?)
Utolsó szerkesztés: 03 nov. 2014 05:10 általa: saci56.

re: #5197 (->Shroomer) 02 nov. 2014 21:22 #5200

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
"Mondjuk jobbak maguktól is rájönnek" -egy idő (nem is kevés) után, ha nem riadnak el rögtön a bennfentességtől.

re: #5198 (->deszegregator) 02 nov. 2014 21:24 #5201

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
oszl = ördögszekérlaska - csak Homer kollega mobilján nincsenek magyar ékezetek.

re: --> #5197 02 nov. 2014 22:03 #5202

Neten kb. olyanok a szabályok, mint a reklámpiacon, ha a látogató nem érti miről van szó, máshová megy. 10-ből 1 esetleg rákérdez, közülük is 10-ből 1-2 esetleg marad, többi elmegy...

Lefordítva, jelentősen csökken a fórum látogatottsága, marad pár ember aki bennfentes és jól érzi magát. Ez is lehet persze cél, csak erre nem a net a jó platform, hanem pl. egy összejáró baráti társaság, akik nem akarnak máshoz beszélni.

Saci által írtakkal teljesen egyetértek.
Utolsó szerkesztés: 02 nov. 2014 22:09 általa: Nebularis.

re: #3916 (->Víz) 02 nov. 2014 22:18 #5203

Víz írta:
Merrell már csak név.

Épp most olvastam...
Utolsó szerkesztés: 02 nov. 2014 22:18 általa: Nebularis.

re: #5185 (->MicroWizard) 02 nov. 2014 23:13 #5204

Tamás Kedves!
A MIGE honlapján szinte minden csillaggomba leírását megtalálod,bővebben,mint ahogyan én itt le tudnám írni.

re: #5199 (->saci56) 03 nov. 2014 05:20 #5205

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
"Ha kurzorral a rövidítés fölé mész, máris megjelenik a teljes gombanév."

Nebularistól, illetve az abakuszhoz értő többi kollegától kérdezem: ez technikailag (viszonylag egyszerűen) megoldható lenne?

Mert ha igen, akkor az szerintem minden gondot megoldana: mindenki írhatna úgy, ahogyan az neki a legjobban kézre esik. Az eredmény viszont senkit nem zavarna.

Hm?

re: #5205 (->saci56) 03 nov. 2014 05:54 #5206

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
Netgombász szlengszótár
avagy
a hozzászólásokban leggyakrabban előforduló gombanév-rövidítések

bronzos = bronzos vargánya
császár = császárgalóca
cskg, cseh = cseh kucsmagomba
fattyú = fattyú kucsmagomba
gyilkos = gyilkos galóca
íkg, ikg = ízletes kucsmagomba
ív, izv, ízletes = ízletes vargánya
mesegomba, légyölő = légyölő galóca
lp = lila pereszke
ltp = lilatönkű pereszke
mcs, mcsip = mezei csiperke
mszg = mezei szegfűgomba
nyári = nyári vargánya
öszl, oszl = ördögszekér-laskagomba (sztem ezeket soha nem használtuk/ NP)
pg, pirgal, pilóca = piruló galóca
piruló = (a kontextustól függően) 1. piruló galóca, 2. piruló őzláb
pkg, pusztai = pusztai kucsmagomba
tufa = 1. „tudományos fantasztikus”, 2. tudja a f@xom
varesz = vargánya
vbv, vörösbarna = vörösbarna vargánya

Biztosan kihagytam (és/vagy elírtam) valamit, de kiindulásnak talán jó lesz. Minden javításnak, kiegészítésnek örülök.
Utolsó szerkesztés: 03 nov. 2014 10:42 általa: NP.

re: #5201 (->saci56) 03 nov. 2014 10:52 #5207

Köszönöm!

re: #5207 (->deszegregator) 03 nov. 2014 11:45 #5208

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
Nincs mit. Őrizünk és Támadunk!

Egyébként van valakinek valami friss-ropogós tapasztalata a Mátráról? Egy holnapi laza portya mián érdekelne.

re: #5206 (->saci56) 03 nov. 2014 11:50 #5209

És akkor még ki kellene egészíteni a különböző tájegységek gombaneveivel is. Mert ugyebár nagyon sok bel és külhoni gombász nem ismeri a "tudományos magyar nevét sem, csak az általuk használtakat........
Azért valahol meg kellene húzni egy határt. Nem használunk oly sok rövidítést. Ha valaki információt szeretne tőlünk akkor illeszkedjen be. Szólaljon meg, kérdezzen. Előbb utóbb fog választ kapni. (Nem úgy mint én a gombahatározói kérdésemre )

re: #5209 (->kmisi) 03 nov. 2014 14:21 #5210

Én is sok rövidítést használok, ha már kritizálni akarok, akkor magamat kéne

Szerintem ellentmond a web filozófiájának, amit írsz. Ha valaki kimegy a netre egy csomó anyaggal, miért akarná utána szándékosan megnehezíteni saját közérthetőségét/kommunikációját? Képzelj el egy előadást (nagy teremben, sok ember előtt), ahol az előadó egyes részeknél kikapcsolja a mikrofont, majd az első sorokban ülő pár embernek a fülébe súg pár mondatot. Majd visszakapcsolja a mikrofont és mosolyogva bejelenti, hogy ha másokat is érdekli, hogy mit mondott, külön kérdezzék meg.

A legtöbb látogató azért nem fog regisztrálni, hogy külön megkérdezze a nem érthető kifejezéseket. Mert kényszerítésnek érzi a dolgot. Ahogy én sem fogok olyan helyen vásárolni, ahol nem értem, mit akarnak eladni. A dolog fordítva működik... Neten rengeteg alternatíva van, az emberek a jól érthető utakon mozognak, a többit észre sem veszik, pár nap múlva már arra sem emlékeznek, hogy arra jártak.

re: #5209 (->kmisi) 03 nov. 2014 14:23 #5211

• NP
  • Kijelentkezve
  • .
kmisi írta:
Nem használunk oly sok rövidítést. Ha valaki információt szeretne tőlünk akkor illeszkedjen be. Szólaljon meg, kérdezzen. Előbb utóbb fog választ kapni.

Magam is így gondolom, felesleges szlengszótárt készíteni.
Az újak majd kérdeznek, ha belefutnak egy rövidítésbe, legközelebb már ők is használni fogják.

re: #5210 (->Nebularis) 03 nov. 2014 14:26 #5212

• NP
  • Kijelentkezve
  • .
Nebularis írta:

A legtöbb látogató azért nem fog regisztrálni, hogy külön megkérdezze a nem érthető kifejezéseket.

Akik ide regisztráltak, kis kivételtől eltekintve írnak is.

re: #5210 (->Nebularis) 03 nov. 2014 14:45 #5213

Szerintem mi nem akarunk eladni semmit. Magunkat még kevésbé. Vagyis aki értékesnek ítéli meg a közösségünket az választhat minket, beilleszkedhet. Addig amíg Ő elfogadja a MI értékrendünket és elveinket ( itt kizárólag a spec. egyesületi és gombászati, természetszerető...összetartozásra gondolok) nyitott kapukra talál.

re: #5158 (->beetee) 03 nov. 2014 14:54 #5214

Nekem, feleségemmel együtt, Gyimeslokk-on volt szerencsém egy falka pásztorkutyával találkoznom. Tisztes távolságból, de rendesen csaholva terelgettek elfelé bennünket. Én hátrálva megbotlottam és s..emre estem. Na azt hittem itt a vég Aztán nem tudom honnan, de egy kis legényke toppant a kutyák mögé, szelíden szólítván a falkavezért. Bandi csi. Gyorsan vissza is vonultak. A legényke ízes, csángó tájszólással mondja nekünk, miért nem mondtuk nekik, hogy BANDI. Na ezen jót nevettünk a nejemmel és azóta is minden kutyának azt mondjuk, ha ránk vakkant, csi te Bandi.

re: #5211 (->NP) 03 nov. 2014 15:06 #5215

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
Töröljem?
Létrehozás ideje: 0.72 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.