Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

re: #17343 (->sah) 24 okt. 2021 19:46 #17344

re: #17344 (->galasz01!) 24 okt. 2021 20:20 #17345

• sah
  • Kijelentkezve
hmmm, ha jól értelek, de nem 280-on szoktunk ide parkolni

re: #17345 (->sah) 24 okt. 2021 20:46 #17346

380,-280,....
Én idén már 180-nal is beérném...

re: #17346 (->galasz01!) 25 okt. 2021 11:43 #17347

Aki türelmes, az talál ezt-azt. No nem vargányát, de azért finomakat
Utolsó szerkesztés: 25 okt. 2021 11:44 általa: MicroWizard.

re: #17347 (->MicroWizard) 25 okt. 2021 16:47 #17348

Én elég türelmetlenül szedegettem a mirelit csiperkéket....
Csatolmányok:

re: #17348 (->galasz01!) 25 okt. 2021 21:01 #17349

• sah
  • Kijelentkezve
ez már több is mint 180, gratulálok.

re: #17348 (->galasz01!) 26 okt. 2021 11:28 #17350

Az időjárást tekintve a mirelit rendben is van
Csak ugye nem mindegy melyik "áruházban"

Azt hiszem meg kell nézni lassan az inverziós helyeket, ott lehet még pára és "meleg" együtt. Fülesem mondta, hogy trombitát is találtak már (piac!) az idén és az bükkösből jött.

Akkor lehet agyalni, hogy hová is menjünk

(Ja, csiperkét mi is találtunk egy szakajtóra valót. Nem olyan ipari mennyiség, mint neked, de nagyon finomak.)
Utolsó szerkesztés: 26 okt. 2021 11:30 általa: MicroWizard.

re: #17350 (->MicroWizard) 26 okt. 2021 12:13 #17351

Amit nem csináltunk meg azonnal, az estére teljesen bepunnyadt, úgyhogy a nagy része ment a komposztba....
Agyalni meg szerintem már nincs értelme, kb. vége a szezonnak, marad a kései laskázás, meg a téli fülőkék.

re: #17351 (->galasz01!) 26 okt. 2021 21:55 #17352

Nincs annak még vége, de esetleges, hogy hol mi jön elő.
Csatolmányok:

re: #17352 (->Karak_) 27 okt. 2021 09:29 #17353

Én nem mondom, hogy nem lesz még gomba, de valószínűleg ugyan olyan lesz, mint az egész év:
Rohangálhatunk Tolnától Baranyáig és összekaparhatunk még akár egy fél kosárra való ilyen-olyan vegyest is...

re: #17353 (->galasz01!) 28 okt. 2021 22:21 #17354

Hja, vége. Lehet erőlködni, de minek.

Szép az erdő, gomba nem sok és sajnos bajok is vannak.
A sörvezérelt, motorizált, fanyűvő, hegyitrollok nagyon aktívak.

Kiszedték a legtöbb bükk cserjét, ami ebben a fos időben megfogná a párát.
Szép nagy, kopár, sziklás területük lesz majd, nagy bükkökkel. Fasza.
Biztosan ezt nevezik természet közeli állapotnak...

A gombának nem kell a magyarázat, csak nincs. (Még az a kevés se, ami ennyi csapadékkal kijöhetne.)

Szerintem ez az erdőgazdálkodás szégyen, gyalázat.

re: #17354 (->MicroWizard) 29 okt. 2021 17:40 #17355

Kicsit hiányzik az óriás tölcsérgomba. Az hűséges fajta, de most nem jött elő...

re: #17354 (->MicroWizard) 29 okt. 2021 19:26 #17356

Nem veszed észre a természettudatosságot! Az első kőbambi össze van lapítva, hogy több férjen belőle az erdőbe... ilyen egyszerű.

Re: Gombázós topic! 29 okt. 2021 19:45 #17357

Baranyában, amerre járok, nem sok minden akad. Vas megyében szintén. A nyári, eddig első és egyetlen (valószínűleg utolsó) idei vargányázás után semmit sem találtam. Igaz, csak egyszer kerestem, de akkor már porzott minden. Aztán jött az eszméletlen aszály.

Régen láttam ekkora szárazságot. Talán 2012 vagy 2013 nyara volt ilyen, hogy augusztusban a levelek rászáradtak a kisebb fákra. Fekvő tuják száradtak ki sok helyen. Normál tuják részben elszáradtak. Meg ilyenek. A talaj repedezettségét már nem is nézem. Szerintem be sem fognak már gyógyulni egy jó darabig.

Szeptembertől jöttek azért jelentősnek mondható esők, de inkább csak a korhadékbontókat indították be. Egy-két nyamvadt tinórut, galambicát láttam csak az utóbbi időben. ÍV-t sehol. Szömörcsög, gyűrűs, csoportos tuskók, géva, laska. Kerti, harkály tinta 1-2 hete.

Érdekes, hogy kb. egy hónapja egy kidőlt fán láttam - küllemre - nyári laskát. Ámde tavaly télen ugyanazokon a fákon késeit (sötétek voltak). Úgy tudom, külön faj. Kis esélyét látom annak, hogy egy-egy fát mindkét faj megszállna. Szerintem inkább kései lehet, amúgy. Sajnos nem jó ütemben érkeztem. Először a nagyok már vének voltak, a kicsik meg rá egy hétre úgyszintén. Pontosabban túl rágottak voltak, nem volt hozzá gusztusom. Állagra amúgy lett volna sok jó. Sebaj, kb. 7-8 kiló cskg.-val kihúzom tavaszig. Az áldott tavasz után sejtettem, hogy borzalmas lesz a nyár, na de ennyire?!

Jah, őzláb is csak mutatóban volt (eddig), elvétve. Több kiló agancsot találtam, mint ahány darab ehető őzlábat nyártól fogva. Menni megyek, csak gomba nem jön velem szembe. A Kemenesháton fenyvesből előkerült egy káposzta is, de a mellette lévő nagyon rókás helyen semmi sem nőtt az idén. Fekete tölcsér sem volt. Múlt héten némi szürke ill. lila pereszke, de azok is csak elvétve, nem túl jó minőségben. Gyümölcsfák alól jött némi csiperke. A bejáratott kaszálókon még nem jött elő sehol sem a ltp.
Csatolmányok:

re: #17357 (->spityu) 30 okt. 2021 19:23 #17358

A VH-ban a som nem leerett, lepotyogott a fakrol, hanem siman raszaradt. A fugenk feleakkora, mint mas evekben. (Es olyan vicces, ahogy ismerosok sorban erdeklodnek, hogy voltam-e gombaszni, most biztos sok van, mert x napja esett az eso )

re: #17354 (->MicroWizard) 30 okt. 2021 19:25 #17359

En erdoirtasok (pardon, erdofiatalitas ) mellett nem csak sorosuveget/dobozt szoktam talalni, hanem boros es palinkas uvegeket is

Re: Gombázós topic! 31 okt. 2021 18:38 #17360

A héten kijött egy újabb hulláma a nagy őzlábaknak. Kicsire nőnek, de nem karcsúk. Most a legüdébbek, és mivel nem volt mostanában eső, nem is áztak el. Agancsozni mentem, de kb. 20 kinyíltat és vagy két-háromszor annyi kisebbet láttam kb. 5 óra alatt. Nagyon szép idő volt, ha valaki eddig habozott volna, menjen ki holnap, megéri.
(Agancsozási tanulság: a képen látható erdőtípusok még ilyenkor is bővelkednek találnivalóban. Tévhit, hogy a szarvas nem megy be a sűrű erdőrészekbe. Csak a kék Sláger + pillepalackos Prince Premium kombót szorongatók kerülik az ilyen helyeket.)
Csatolmányok:

Re: Gombázós topic! 01 nov. 2021 18:49 #17361

Tegnap még szedtünk egy jó adag déli tőkegombát, tökéletes állapotban. Még jó, hogy melegigényes faj...
Csatolmányok:
Utolsó szerkesztés: 01 nov. 2021 18:51 általa: ttamas.

re: #17360 (->spityu) 01 nov. 2021 19:26 #17362

En kb. egy tucat ozlabat talaltam tegnap a Szentendrei Szigeten. Feleakkorak sem voltak, mint mas evekben. Tonk felol erosen tamadnak a kukacok is, hiaba szaraz az ido. (Vagy eppen amiatt?) Szarvast nem lattam, de egy halott ozet igen A gat mellett fekudt (a gat masik oldala mar muvelt terulet, de ez nem. Gondolom nem sok ertelme lenne bejelenteni.)

re: #17362 (->Edula) 01 nov. 2021 20:19 #17363

Valóban, én is találtam pár kukacosat, ami őzlábnál ritka a tapasztalatom szerint (még szeptemberben is). De ami a legborzasztóbb volt az a rengeteg kullancslégy jelenléte. Az utóbbi 3-4 alkalommal megkeserítik az erdőben tartózkodást. (Lehet, hogy nyáron is sok volt belőlük, csak akkor belőlem volt kevés.) Úgy látszik, idén náluk van dömping (mint 11-12 éve a harlekinkaticáknál). A szúnyogriasztót kiröhögik. Konkrétan telibe fújtam egy a ruhámon mászó egyedet, meg sem érezte.

Re: Gombázós topic! 05 nov. 2021 13:38 #17365

Javítsunk az idei mérlegen:
Csatolmányok:

re: #17365 (->galasz01!) 06 nov. 2021 20:59 #17366

Gratulálok, ezek igazán szép rakatok!

Én ma már elkéstem, talán szerdán lehettek az igaziak. Igazából fogyaszthatók lettek volna, de enyhén már sötétedett az aljuk...
Egy szuper kucsmás helyet kerestem fel, nem messze a laskáktól valamilyen csiperkét találtam. Egy teherautónyi volt, kiváló korúak, de full nyüvesek. Az illatuk jellegzetes, jó volt. Azonban tapintásra sárgulni kezdett a kalapbőr, a lemezek és a tönk is. Lehet, hogy (nem)karbolszagú volt, passz.
Illetve talán téli fülőkét találtam. Nem sok volt belőlük, de összejött volna egy jó adag. Sajnos nem ismerem eléggé a fajt. A lemezeik kb. olyan színűek voltak, mint a kalapjaik, de azért kissé világosabb kivitelben. Határozós képeket nézve vannak ilyen példányok. A tönkök nem voltak túl sötétek, de azért sötétebbek a kalapoknál. Mivel nem volt különösebb illatuk, nem hoztam belőlük határozásra.

Meg volt valami zöldborsó illatú, kb. 10 centi átmérőjű világos barnás gomba. Már tavaly ősszel is találtam belőlük. Egyszer majd beazonosítom azokat is, most nem volt kedvem cipekedni.
Csatolmányok:
Létrehozás ideje: 0.35 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.