Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

re: #16860 (->ttamas) 21 nov. 2020 12:03 #16861

ttamas írta:
Alighanem idei utolsók:

Déliből lehet... De amennyit idén mondogatjuk, hogy az utolsók... Csak nincs vége a jónak.
Utolsó szerkesztés: 21 nov. 2020 12:03 általa: gywareka.

Re: Gombázós topic! 22 nov. 2020 10:24 #16862

re: #16862 (->kmisi) 22 nov. 2020 17:49 #16863

Elég fura a csaj. Olyan bio-vegán-mindent-tudó.

De legalább azt mondja, hogy vigyék el a gomábt szakellenőrhöz. És ez a lényeg.

re: #16861 (->gywareka) 22 nov. 2020 18:26 #16864

Utolsók. Sokadszor
Legtöbbje kővé fagyva. ... és rizikék, de a képeiket nem találom. Mohó voltam?

Fantasztikus volt ez az év.
Utolsó szerkesztés: 22 nov. 2020 18:27 általa: MicroWizard.

re: #16864 (->MicroWizard) 22 nov. 2020 22:03 #16865

MicroWizard írta:
Fantasztikus volt ez az év.

Én még nem zárom, de valószínűleg ezen a véleményen leszek. Ma még találtam viszonylag fiatal, de jégpáncéllal burkolt laskákat, amik jók lettek volna, de inkább nem... meg egy csokor "róka lábú" téli fülőkét, de az meg kevés volt.
A tavasz és az ősz eleje hibátlan volt. Tavaly meg a nyár és az ősz vége, a tél.

Re: Gombázós topic! Tegnap 11:13 #16866

Sziasztok, nagy őzlábhoz hasonló gombákat találtam tölgyesben. Szerintetek ez karcsú őzlábgomba? Van tipikus ismertetője?
Csatolmányok:
Innen akár nagy őzláb is lehet, bár a tönkje kicsit pirulósnak tűnik.

Biztosan nem karcsú, mert az általában kicsit kisebb, filigránabb és a kalap közepe erősen csúcsos (csecses).
köszönöm.
Vágásra nem vörösödöt, vagy narancsosodott. Lehet vmi késői nagy őzláb defekt?
MicroWizarddal most nem értek egyet, bocs.

Az első képen a baloldali példányon én látom azt a csecsességet. És a kalap mintázata is megfelel a karcsúénak. A többi egyednél már ráncosodott, összehúzódni látszik a jellegzetes csecsbimbó. Esetleg a hideg vagy csak a korosodás következménye.
Utolsó szerkesztés: Tegnap 22:48 általa: kaláris. Ok: helyesírás javítása
A Gemencben találtad? Vagy legalábbis Baja és vidéke takszöv.?

Ha biztosan a kettő közül kellene választani, én is inkább karcsúnak nézem, mintsem nagynak. Ami miatt ezt gondolom: szerintem is kellően hegyes (volt) a kalap közepe, bár néha alig csúcsosodik. A barna réteg ilyen jellegű mintázata is inkább a karcsúéra emlékeztet. Mostanában (meg amúgy is), amiket láttam kicsire megnövő, de kifejlett nagy őzlábakat, azok a gigantikus tipikus példányok kicsinyített másai voltak. Ami miatt egy kicsit elbizonytalanodok, az a tönk vastagsága, mivel karcsúból én is jellemzően sokkal vékonyabbakkal megáldottakat láttam eddig. De megnéztem a MIGE fajleírását, ott vannak vastagabb tönkűek, arányaiban mint a tieidék.

Amúgy - ha karcsú -, nem tudom, mennyire lehet hasznosítani. Max. porítani vagy fasírtnak. Ha kirántanám, szerintem a prézlin kívül nem sok minden maradna az egészből.
Utolsó szerkesztés: Tegnap 23:18 általa: spityu.
Egy erdő foltban Bajátol nem messze. Volt több ilyen őzlab, de azok nyeszletebbül néztek ki. Ezeknek picit vaskosabb a tönkjük. Nem szedem őket, akad jobb gomba is ettől
Létrehozás ideje: 0.66 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.