Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

Re: Gombázós topic! 26 okt. 2020 21:15 #16735

Olyan régen raktam fel pöfiket, hogy attól félek, a végén még hiányérzete lesz a mélyen tisztelt publikumnak....
Íme a legfrissebb pöfik!
Csatolmányok:

re: #16727 (->gywareka) 27 okt. 2020 02:34 #16736

A hugomat azert torte ki a frasz, mert eddig abban a hitben volt, hogy az ozlabat es a varganyat megismeri, ezert ezeket anelkul is merte fogyasztani, hogy elotte nekem megmutatta volna. (Szerintem is megismeri. Nem o vitte el, o mar unja az ozlabat, a tobbi kirandulotarsnak mondta, hogy szerinte ozlab, de azert vigyek el. Ha o fogyasztja, siman elkesziti.) Most meg majd tobbet nem mer leszedni semmit. (A kismeretu mergezo ozlab olyan szinten kisebb, hogy azt nem fogja osszekeverni. Kulonben nagyon ovatos ember, messze ovatosabb, mint en.)
Szerintem Ttamasnal a pont es ez pirulo ozlab volt. (Erdo kozepe, gomba kulsejenek leiras totalisan pirulo.) En aranyszabalykent azt tanultam, hogy pirulot lakott terulet kozvetlen kozeleben, szemetes helyen nem gyujtunk, erdoben nyugodtan.
Ertem en, hogy a gombaellenor biztosra megy – nincs ott a tonk meg a gumo, o nem tudja, hogy a kedves kliens valojaban hol szedte le a gombat, nem akar kockaztatni, lehet ez is, lehet az is. Amit viszont marhara nem ertek, az az, hogy nem ezt mondja, hanem kamuzik, hogy ez kerti ozlab es mergezo. (Valojaban gyomorpanaszokat okoz egyes esetekben. Hugom meg maga elott latta a majatultetesre varo baratokat.)
Amitol ma este pedig vegkepp agyverzest kaptam: Szombaton gombasztam baratnommel. Kuldtem vele haza gombat. Ma elvitte ellenorhoz (ovatos duhaj.) Rakerdeztem, es jott, amire szamitottam. Zseni gombavizsgalo a Fehervari uti piacon kidobta a fiatal nagysporas csiperkeket, “sargulo csiperke” felkialtassal!!! Igaz, hogy leszedtem a tonkjuket (nem tudtam, hogy ellenorhoz mennek), de a nagysporas csiperket tonk nelkul is meg lehet kulonboztetni a sargulotol. Minimum szagolja meg. Vagy legalabb mondja azt, hogy ezert meg ezert nem tudja biztosan megallapitani. Igy meg az en hitelemet rontja a baratnom elott. Meg a szivem is faj. (Ugyanezen “sargulo” csiperkeket esszuk itthon ket napja rantva – meg ket hete paprikasnak.)
Nekem az ilyenekkel vettek el a kedvemet evekre a gombaszastol huszonix eve. Aztan lett net es gombaszforumok, meg egy-ket gombaszos ismeros, 16 eve gyujtom a gombat (eszem es osztogatom), piaci gombavizsgalohoz a labamat sem teszem be.

re: #16736 (->Edula) 27 okt. 2020 10:18 #16737

Hát valamelyest igazad van.
De a szakellenőr nem ismeri az előzményeket, a tudásodat, csak abból ítél amit lát. Lehet, hogy néha rosszul. De inkább menjen a szemétbe ehető, mint tányérba mérgező. Ez az ő felelőssége. Hidd el nem könnyű dolog ez. Én például sosem vállalnám be.
Utolsó szerkesztés: 27 okt. 2020 10:26 általa: gywareka.

Re: Gombázós topic! 28 okt. 2020 20:25 #16738

Nem haltam meg, csak nem élek. Szeptemberről konkrétan _semmilyen_ emlékem nincsen. Valószínűleg dolgoztam és biztosan nem gombásztam. (Mostanság 5-6 duplakávétól maradok valamennyire fókuszált, 1-4 órát töltök ébren, de nem munkával és 4 filterből főtt citromfűteától - zaccal együtt - alszom el.) Október elején jött az égi áldás, beázott az egész ország. Most pedig - szerencsére - nem tud kiszáradni a föld, de azért nincs annyira hideg. Tökéletes lesz az ősz második fele a gombáknak.
A Mecsekben nagy őzlábat, fenyő- és sárga gyűrűs tinórut gyűjtöttem. Mondanom sem kell, hogy lépni sem lehetett előbbiektől.
Aztán a múlt hét közepén jó híreket kaptam, előbújtak a lila pereszkék otthon. Így hétvégén a Kemeneshát szokásos és új helyeit jártam be. Rogyásig van minden erdő mindennel. Hide the pain Harold mosollyal tekintettem az akácosunkat csócsáló gyűrűs tuskógombákra (amikor visszanyal a fagyi az akácnak): kb. 80-100 m átmérőjű körben 3-4 méterenként volt egy-egy csokor belőlük. Itt csak a T-100 + rigol eke + napalm segítene. Aztán jöttek a pereszkés részek. Csak lilát gyűjtöttem, összejött majd' 2 kiló. Meg 8 db róka is. Mindenütt őzlábak, pereszkék. Szürkét nem volt kedvem gyűjteni (és megkóstolni), de legalább annyit láttam, mint 3 éve. Folyások, félkörök mindenfelé. Tölgyesben, kéttűsben, tényleg mindenhol. Rozsdasárga tölcsérből, meg mindenféle tufából ezer és millió példány. Úgy nézett ki a kéttűs erdő alja, mint amikor a gyümölcsfákról lehull a virágszirom tavasszal. A kaszálókon már a múlt hét elején előjöttek a ltp-k, hamar össze lehet kapkodni értelmes mennyiséget. Az udvarról is összejött egy kis közepes tál mszg.
Másnap, egy a nyáron kiszemelt erdő(részt) kerestem fel. 5 perc után belebotlottam egy vargányás részbe, gyakorlatilag mind a 2.4 kg / 56 db onnan jött össze. Hát, igen, szerencse is kellett hozzá, de azért tudatosan mentem a tisztás keleti szélére, ahová be tudott sütni a Nap. Errefelé is rengeteg őzlábat láttam, de akkor már undorom volt tőle, így nem gyűjtöttem. Miközben átálltam egy távolabbi erdőrészhez, az út mentén (mediterrán? szemcsésnyelű?) fenyőtinórukra lettem figyelmes a kocsiból. Körbejártam a környező erdő széleket, de nem találtam nagyvadat, a fenyőtinórut meg igazából nem is szeretem (én nem érzem se ízét, se bűzét). Kár, pedig abból kb. egy talicskányi volt közvetlenül az elsőre megpillantott példányok mögött. Még pont jó állagúak is voltak. Az utolsó megállónál szintén rengeteg fenyőtinórut és még több tölgyfa érdestinórut (én annak azonosítottam) láttam. Eszményi állapotúak és nagyságúak voltak, de megkóstolva ezek is kb. teljesen ízetlennek bizonyultak, így nem szedtem belőlük. 72 órával később összejött ugyanazon a helyen még majdnem annyi vargánya, mint először.
Ma reggel kinéztem a Mecsek keleti részébe. Nagy őzlábból már csak kisebbek teremnek, ill. előjöttek a karcsúk is. (Valószínűleg az egyik fenyvesben eddig is lehetett, csak oda nem látogattam el.) Itt is és otthon is az elmúlt egy-két napban lódultak meg igazán a klf. galócák. Kivéve: piruló (idén csak elvétve láttam). Galambicát nem nagyon láttam az utóbbi időszakban.
A pereszkék egy része azért kukacos, de nem vészes. A vargányáknál szintén van hulladék, de szintén minimális. Nem panaszkodom, igazából ezt vártam tavaly, de az aszályos ősz miatt elmaradt. Idén lett mit fagyasztani.

re: #16620 (->gywareka) 28 okt. 2020 23:38 #16739

A jó gombászt láthatjuk a képen! Bár talajrészegre itta magát, aminek következtében szerszámait eldobta, annyi lélekjelenléte még maradt, hogy az értékes és kényes portéka sértetlenül megússza! Minden elismerésem!

re: #16738 (->spityu) 29 okt. 2020 11:13 #16740

gratulalok! jo felhozatal.

re: #16738 (->spityu) 29 okt. 2020 17:07 #16741

Hát ja kérem! A My Fair Lady-ben is megénekelték, hogy aszongya!

"lenn délen édes éjen édent remélsz"

reggeli boklaszas 30 okt. 2020 15:07 #16742

a matraban

re: #16742 (->homer) 30 okt. 2020 17:32 #16743

Nem bírtad kivárni a hazait?
Idegen pályák tollával kell ékeskedned?

re: #16743 (->galasz01!) 30 okt. 2020 18:02 #16744

maradjunk annyiban, hogy intermediate-system-intermediate-system

Re: Gombázós topic! 31 okt. 2020 17:55 #16745

Hová lett a laskám?!......
Csatolmányok:

re: #16745 (->galasz01!) 31 okt. 2020 19:04 #16746

A Surányi partizánok lelegelték a laskáimat, kénytelen voltam más után nézni.....
Csatolmányok:

re: #16745 (->galasz01!) 31 okt. 2020 19:22 #16747

Biztonságba helyeztük.
Csatolmányok:

re: #16746 (->galasz01!) 31 okt. 2020 21:50 #16748

Sikerült megvígasztalódni úgy látom.

re: #16741 (->gywareka) 31 okt. 2020 23:27 #16749

gywareka írta:
"lenn délen édes éjen édent remélsz"

Szerdán, mielőtt hajnalban kimentem volna, természetesen arról álmodtam, hogy szedem sorban a vareszokat. Nem sokat, de szépeket. Semmi sem lett belőle...

Ma taktikát váltottam, egy 300 +/-20m magasságú, új területen jártam. Ez egy DNY-i fekvésű, lankás tölgyes. "Ennyi" lila pereszkét még nem találtam a Mecsekben, ezek teljesen kukacmentesek voltak. A vareszok közül az egyik kissé szuvas, de talán abból is lehet majd rántani. Ezek is mind erdőszélben nőttek, akár az egy héttel ezelőttiek. Konkrétan vízparton. Kivéve egy útonállót. Valahogy a ritkás helyek nem mennek nálam. Egyébként ma is megszámlálhatatlanul sok galócát láttam.

re: #16749 (->spityu) 01 nov. 2020 06:26 #16750

Az nem mind lila

re: #16746 (->galasz01!) 01 nov. 2020 06:27 #16751

Alakulgat

re: #16750 (->homer) 01 nov. 2020 08:56 #16752

Hát, nem tudom. Az az igazság, hogy a tipikus szürkéslila és a lila pereszke egyes egyedei szinte teljesen ugyanúgy néznek ki. Amiket szedtem tegnap, két helyen jöttek össze, egy-egy sorban. Ha a kicsik lilák, akkor a két világosabb nagy is az szerintem. Az biztos, hogy nem pókhálósgomba. De a termőhely alapján a szürkéslila is (jó eséllyel kizárható). A MIGE leírásában is látni egészen halvány példányokat. Nem tudom, mi okozhatja, talán a túl sok napfény?

re: #16749 (->spityu) 01 nov. 2020 09:13 #16753

Annyira délen, hogy ezek még csak nem is ízletesek, ha jól látom.

re: #16753 (->gywareka) 01 nov. 2020 11:05 #16754

Igen, nyári-nyári, bronzos-bronzos látható az utolsó képen. Szerintem. Ezért is furcsa, hogy a nyárit nagyon jól termő helyeken semmi sincs. Igaz, azok 100 m-rel magasabban fekszenek.
Az otthoni találatok inkább ízletesnek tűntek nekem, de a nyáriaknál is megfigyelhető néha a világos erezettség meg a fehér karima. Szóval én még nem tudom egyértelműen megkülönböztetni őket.
Viszont van egy érdekes találat. Láttam már ennyire hosszúkás tönkű vareszt. Láttam már csoportosan is belőlük, de max. 5-6 termőtest lehetett egymás mellett, és azok is zömök tönkkel rendelkeztek. Láttam ennyire ázott zsemle állagú kalappal is belőlük. Mégsem fogadnék nagy össszegben rá, hogy ezek vargányák. Nekem inkább barna tinórunak tűnnek. (Ha valaki Bakon jár, a körforgalomtól északra lévő erdőt ajánlom figyelmébe, szezonban. Bevásárlóközpont, de elég jól terem.)

Re: Gombázós topic! 02 nov. 2020 15:24 #16755

Tegnap voltam Börzsönyben.
Csatolmányok:

Re: Gombázós topic! 02 nov. 2020 15:27 #16756

Lemaradtak
Létrehozás ideje: 0.74 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.