Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

Re: Gombázós topic! 23 júl. 2020 20:43 #16426

Ha érdekel valakit, ha nem, linkelek még néhány képet. Volt gimnázista koromban egy öltönyöm. Tükörbársony anyagból, nagyon menő volt akkoriban, vagy csak elhitették velem. Annak volt olyan érintése, mint ennek a gombának. A mai kép: bársonyostönkű cölöpgomba. Ti biztos btcg-nek hívnátok.
Ez egy fiatal példány, alig csak egy kezdemény. Nagyon szép gomba. Mégis kirúgta valaki a földből, biztos kis vargányának nézte, vagy még rosszabb, ha szándékosan akarta megsemmisíteni. Katt.

indafoto.hu/kocsmagomba/image/26736579-b2740851/user

re: #16426 (->Popenka) 24 júl. 2020 18:37 #16427

Eddig csak olyan képet közöltem, ami idén júliusban, tehát most készült.
Elnézést, hogy ragozom ezt a témát, de volt egy megérzésem, hogy az előző gombát már láttam. A bársonyos tönkűt, meg is találtam egy régebbi képet róla. Mert én olyan vagyok, mint az erdei vad, gyakran járok ugyanazon az ösvényen. Kb. 50 éve.
Tehát ugyanazon a helyen készült kép tavaly. Akkor nem volt felrúgva. Tanulmány képnek ez is jó. Azt nem mondtam még, de ha itt valaki oktat, netán túrákat szervez és úgy oktat, részemről viheti és használhatja a képeimet, áldásom rá, még akkor is, ha ezzel pénzt keres. (jobb minőségben is elkérheti) Tehát egy szép, kifejlett bársonyos tönkű.

indafoto.hu/kocsmagomba/image/26737207-3ee5358a/user

Érdekesség, hogy a háttérben lomberdőt látni, ez a faj pedig tipikusan fenyő korhadékhoz kötődik, de a helyszínen felette kéttűs fenyőfélék vannak, tölggyel keveredve. (valami elcseszett telepítés maradéka)
Utolsó szerkesztés: 24 júl. 2020 18:54 általa: Popenka. Ok: kapkodás

Re: Gombázós topic! 25 júl. 2020 18:37 #16428

Szolgálati közlemény:
Gyöngyösi piacon ma kb. 30 kiló sárga rókagomba, nekem frissnek tűnt. Más faj nem volt. Bár a gyöngyösoroszi elkövetőknél sohasem biztos, hogy honnan van a gomba. Mindenesetre nekik nagyon közel vannak a rókagombás helyek a Galya alatt.

Kedvcsinálónak egy kép, igaz ez már több héttel ezelőtti. Tömény sárgabarack illatot tessék hozzáképzelni.

indafoto.hu/kocsmagomba/image/26737779-03186ca6/799295
Utolsó szerkesztés: 25 júl. 2020 18:47 általa: Popenka. Ok: kép

Re: Gombázós topic! 25 júl. 2020 20:26 #16429

Holnap, sokak örömére egy időre felfüggesztem a kommentárok írását itt, mert sikerül elmennem olyan helyre - nem, nem oda, ahová küldötök - hanem ahol se internet, se komolyan vehető térerő. Próbáljátok ki egyszer, csodálatos és mélyen emberi. Egy időre felfüggesztem a valódi gombász élmények és gondolatok közvetítését.
De ma még nem ússzátok meg, az általam érdekesnek gondolt képek nélkül, hát persze, hogy vargánya. Ez még kimaradt.

Az első kép olyan, mint egy féktelen tánc. Mintha rocky vagy boogie-woogie lenne. Összenőtt vargányákba sokszor bele lehet látni ezt azt, most tipikusan a mozgást látom az állóképen!

indafoto.hu/kocsmagomba/image/26737829-03dcde74/799295

Utána óvatosan kiemeltem a földből, akkor láttam, hogy ez bizony nem tánc, inkább valami távol keleti küzdősport. Vagy egy "jin és jang" szimbólum.

indafoto.hu/kocsmagomba/image/26737827-6f012c7f/799295

re: #16428 (->Popenka) 25 júl. 2020 20:53 #16430

Nos, igen, életemben először leltem egy példány tiltott gyümölcsöt a múltkor. Igen - minek legyek álszent - meg is ettem. Igazából egy putrisor mögött találtam, biztos vagyok benne, hogy a helyiek tudnak róla, hogy van ott, és összeszedik, amúgy. (Gyenge mentegetőzés? ) Én úgy éreztem, nem tolakodó, kellemes íze van. Mintha a vargányáét és a rókáét megfelezném és összeadnám őket. Nem rossz, de különösebben nem mozgat. Valahogy nem kötődöm hozzá, a lilatönkűvel, kucsmával, vargányával stb. ellentétben. Persze, vizuálisan gyönyörű faj, nem nehéz szépséget találni benne.
Utolsó szerkesztés: 25 júl. 2020 20:55 általa: spityu.

re: #16430 (->spityu) 25 júl. 2020 21:31 #16431

Igen. Örülök, hogy válaszoltál. Pont nekem is ez a legnagyobb gondom. Ahol megtalálható, ott ez a gomba hirdeti magát, védhetetlenül. A helyiek nyilván ismerik, az idegenek akár tudatlanságból is tönkreteszik, vagy elviszik.
Az remélem látszik a képeimből, hogy olyan helyen járok, ahol tömeges. Szó szerint tömeges gomba. Nem fogják védeni ott, sehogy. Én próbálom, de teljesen skizofrén állapot, mert én évtizedek óta fogyasztottam, nekem az egyik csúcs ízt produkálja. Nyilván ehhez több kell egy gombánál. Van (volt) egy mátrai receptem, császárgomba leves. Ünnepi alkalmakra főztem. Vagy ott volt a császárgomba carpaccio, igen, nyersen, leheletvékony szeletekben, ínyencség.
Azt még nem is mondtam, csak egy más blogon írtam meg a szerzőnek, hogy tavaly megjelent a császárgomba a mátrai kertemben!!! Nem az, hogy meglepődtem, hiszen a rokonai régóta ott vannak, az összes mesekönyvgomba, légyölő, párduc, piruló és igen most már a császár is, 3 példány volt a kert közepén.
Én ott azóta füvet is csak óvatosan nyírok. És visszakanyarodtunk oda, hogy nem a gomba termőtestjét, hanem az élőhelyet kellene védelem alá helyezni, de erről már beszéltünk tavaly is. Ezért írtam ide, hogy mennyire örülök, mikor felfedezetlen öreg császárgomba csoportokat találok az általam ismert területeken, és ezt támasztottam alá néhány fotóval.

re: #16431 (->Popenka) 25 júl. 2020 22:23 #16432

Popenka írta:
És visszakanyarodtunk oda, hogy nem a gomba termőtestjét, hanem az élőhelyet kellene védelem alá helyezni, de erről már beszéltünk tavaly is.
Igen, emlékszem, és nagyjából egyet is értek vele. Tfh. van egy erdő. Benne császárgalócával, esetleg egyéb védett vagy nem védett, de ritka gombával. Simán kéne védeni az erdőt is szerintem, ha addig nem volt az. Állami tulajdon esetében oly módon, hogy kb. tilos legyen a kitermelés, magántulajdon esetében pedig vagy valamiféle kisajátítással vagy a fakitermelés korlátozásával. Pl. tarvágás tilos, csak ritkítani lehessen, tudom is én. Ami a tulajdonosnak és az élőhelynek sem árt (annyira...).
A legjobb hasonló példa azon folyóparti kaszálók esete, ahol a kockásliliomokat szoktam megcsodálni. A kaszálások időpontja szigorúan szabályozott a virág kímélése érdekében. És hogy mennyire működik? Jobban, mint elsőre gondolnánk. Az egyik ilyen területet a '60-as években szántóként műveltek, édesapám azon keresztül járt általános iskolába akkoriban. Valamikor a '90-es években sétáltam először arra vele, az egész fel volt hagyva, vadkender nőtte be minden szezonban. Aztán valamikor kaszáló lett belőle, idén hemzsegett az egész terület a kockásliliomoktól.
Ja, a rágott császár szerintem valamilyen vad által lett olyan. Erről is beszéltünk már. Tökre kíváncsi lennék, hogyan különböztetik meg az ehető fajokat a méregezőektől. Van pl. a szarvasoknak faj szintű tudása arról, hogy a fehér pöttyöset nem, de az anélkülit megesszük (megehetjük)?
Utolsó szerkesztés: 25 júl. 2020 22:29 általa: spityu.

re: #16432 (->spityu) 26 júl. 2020 09:31 #16433

spityu írta:

A legjobb hasonló példa azon folyóparti kaszálók esete, ahol a kockásliliomokat szoktam megcsodálni. A kaszálások időpontja szigorúan szabályozott a virág kímélése érdekében. És hogy mennyire működik? Jobban, mint elsőre gondolnánk.

Sőt, a kaszálás tartja fenn ezt a helyzetet, ha a védettség jegyében nem kaszálnak, akkor bozótos, majd erdő lesz belőle, liliom nélkül. Sok ilyenre van példa.

Az állatok életében a szaglás sokkal fontosabb, mint a miénkben, valószínűleg nem a pöttyök alapján döntik el, hogy mi ehető.
Utolsó szerkesztés: 26 júl. 2020 12:14 általa: gywareka.

re: #16433 (->ttamas) 26 júl. 2020 11:53 #16434

Igen, ilyet is láttam. Igaz, az csak egy kökénysor terülése: évről évre elhagytak pártíz centit a dobkaszával a bokrok mellett, ami így tudott terebélyesedni, a liliom meg a fűvel együtt eltűnt.

A szaglásba bele sem gondoltam. Akkor lehet, hogy ki tudják szagolni a mérgeket. Vagy inkább az ösztönből fakadóan ismeretlen szagúakat hanyagolják, túlélő felmenő hiányában.

re: #16431 (->Popenka) 26 júl. 2020 12:23 #16436

Popenka írta:
Van (volt) egy mátrai receptem, császárgomba leves. Ünnepi alkalmakra főztem. Vagy ott volt a császárgomba carpaccio, igen, nyersen, leheletvékony szeletekben, ínyencség.
Azt még nem is mondtam, csak egy más blogon írtam meg a szerzőnek, hogy tavaly megjelent a császárgomba a mátrai kertemben!!!...

Kedves Popenka, ha meg nem sértelek, titkosak azok a receptek? Erdélyben pl, nem tilos a császárgomba fogyasztása. Kipróbálnám alkalomadtán, ha közzé tennéd a két receptet. Mondjuk a főzősben. (A receptben gombát helyettesíthetnéd, valamely itthon is fogyasztható, hasonló fajjal, hogy ne borzoljuk a kedélyeket. Hmm?)

A kertben növő védett gomba egy érdekes kérdés. Vajon mit mond erre a passzus?
Ha pázsitomon védett gomba nő, körül kell nyírnom a fűnyíróval? Ezt csak elvi szempontból, költőileg kérdeztem. Nyilván én sem tolnám rá a fűnyírót egy császárgalócára.
Utolsó szerkesztés: 26 júl. 2020 12:24 általa: gywareka.

re: #16436 (->gywareka) 26 júl. 2020 13:35 #16437

gywareka írta:
Kipróbálnám alkalomadtán, ha közzé tennéd a két receptet. Mondjuk a főzősben.

Ja, ezt akartam még írni én is.

gywareka írta:
Nyilván én sem tolnám rá a fűnyírót egy császárgalócára.
Valóban nem jó a fűnyíró, dobkasza kell, az egy helyen és rendre vág.

A paragrafusokban közvetlenül nem különbözteti meg a házkörüli területet (de lehet, hogy a jogszabály területi hatálya valahol másutt definiálva van), tehát szerintem ott is védett a védett. Viszont a hóvirág termeszthető otthon és így árusítható is. Vagy van a vakond, amit (egy időben biztosan) el tehettél láb alól a kertedben, annak ellenére, hogy védett. De a pelét akkor sem. Jó kérdések ezek és ahogy a fenti példa mutatja, életszerű is lehet. Eddig csak tintagombák, mszg., illatos pereszke tévedt be hozzánk. Ja meg a szomszédba gyűrűs tuskógomba, aminek annyira nem örülök. Illetve a második szomszédnak régen a gesztenyefája alatt volt varesz.
El bírnám viselni, hogy figyelnem kelljen, hová lépek, nehogy felrúgjak egy császárt.
Utolsó szerkesztés: 26 júl. 2020 13:39 általa: spityu.

re: #16437 (->spityu) 27 júl. 2020 06:19 #16438

A védett gomba a kertben is védett. Elvileg. Gyakorlatban az őzlábgalóca szokott előjönni kertben is.
A hóvirág is csak úgy tartható kertben, ha legális forrásból (termesztésből) származik, az erdőből nem vihető haza.
Nekem a védett élőlények közül a vakond nem barátom. Amíg csak sitt és építőanyag volt a kertben, egyetlen vakondunk sem volt. Amióta gyepet próbálok csinálni, azóta akkora túrások vannak, hogy el sem hiszem, hogy ilyen kis állat csinálja. És sok.

A védettség okairól majd egyszer sör mellett beszélhetünk, gyakran nem teljesen érthető/elfogadható okok vannak a háttérben.

re: #16438 (->ttamas) 27 júl. 2020 23:15 #16439

ttamas írta:
A védettség okairól majd egyszer sör mellett beszélhetünk

Amen! Úgysem voltam már 4 éve kocsmában / társaságban.

A fókuszáltságot megtörendő, tegnap mentem egy kis kört a Kelet-Mecsekben, egy parkolással. Az van, amire számítottam: a nagy mennyiségű víz leginkább elfolyt, de csodával határos módon nem mosta le az avart a lejtőkről. A megelőző, kb. 1 héttel ezelőtti csapadék hatására leginkább galambicák bújtak elő, de már öregek voltak. Tinórufélét mindössze 3-at láttam. Pedig alapos voltam, lásd első kép.

Re: Gombázós topic! 02 aug. 2020 13:30 #16440

Kedves Netgombászok!

Ismételten meghirdetésre került az idei őszi KRK szigeti gombásztúra.
Alább egy videó a tavalyi túráról és az esti főzésről.

Videó a túráról és a közös főzésről itt

November 6-7-8. Gombász kirándulás Krk szigeten. Tavaly rengeteg vargányát és szagos rókagombát szedtünk. És ami talán fontosabb egy remek társasággal, újabb és újabb gombákról tanultunk szakellenőr barátaink segítségével.

A részletek:

Itt. 3 napos gombász túra Krk szigeten. Nov 6-8

Utolsó szerkesztés: 02 aug. 2020 14:01 általa: gywareka.

Re: Gombázós topic! 07 aug. 2020 12:53 #16442

A Mátra még mindig adja... olvashatjuk az Indexes topicban. Nem véletlen, július 26-án és 27-én hatalmas esőt kapott az északi oldal. Meg azóta is volt egy-egy kiadós éjszaka ezen a héten kedden és szerdán is. Bár volt néhány 10 fok alatti éjszaka, de nagyon Holdas és utána meleg.
Linkelek pár képet, hogy el tudja képzelni a nyájas olvasó, hogy mi volt ott páratartalomban mérve. A képek délelőtt 8-9 óra között készültek, mikor a keleti hegy mögül végre felkel a Nap és bevilágít az erdőbe. Katt.

indafoto.hu/kocsmagomba/image/26746865-b4a4e80d/user
indafoto.hu/kocsmagomba/image/26746861-1e044144/user
indafoto.hu/kocsmagomba/image/26746863-b286463a/user
Képek a gombákról hamarosan

Jaj, drága jó Istenem! Kénytelen vagyok egyes emberek kedvéért megírni, hogy az ide linkelt képek nem valamiféle ócsó kínai fényképezőgép vagy mobilteló lencséjének a hibái miatt készülhettek el. Nem fényérzékelési hiba okozza a képeken látható erdőbe betörő sugarakat az olcsó lencséken.
Nem. Ez egy Olympus fényképező, könyörgöm, ház és lencse együtt több mint fél millió forint, és még nem is a csúcs kategória. De szeretném jelezni, hogy bármelyik testnyílásotokba vagy műtéti úton tolnak kamerát belétek, jó eséllyel ez a márka lesz a klinikán, na ott nem lehet tévedni.
Egyszóval, a képen látható kép, az pontosan az volt, amit az emberi szem is látott, ott az erdő mélyén. Amit én láttam napfelkeltekor. (nem minden képem ezzel a géppel készül, sok a telós is, de ne tévesszük már össze a sok fénynél szivárványt bemutató mobiltelós kamerával, a lencsehibákkal működő gépekkel, jaj, anyám...)
Utolsó szerkesztés: 08 aug. 2020 16:32 általa: Popenka. Ok: fényképező minősége

Re: Gombázós topic! Tegnap 10:42 #16443

Zalai örömök Ma 09:24 #16444

Hezitáltunk, hogy Mára, vagy Zala, de nem bántuk meg az utóbbit.
Csatolmányok:
Tehát mára Zala lett, holnapra talán Mátra?
Jó is lenne...
Péntek-szombaton volt 2+3 óránk Zalában gombászni.
Gratulálok! Megkérdezhetném, hogy nagyjából merre voltál? Vagy inkább úgy kérdezném, valahol Nagykanizsa 20 km-es körzetében jártál? Tervezem, hogy hazaugrok, és megállnék Nk. környékén. Eléggé jól nézett ki ott a talajnedvesség térkép az elmúlt hetekben.
Utolsó szerkesztés: Ma 13:52 általa: spityu.
Igen, az a környék.
A helyi erők egyébként már rendesen kitakarítottak...
Nagyon szépek. Én mátraiként a Zalát ajánlottam volna.

Persze, mert Bödőcsöt olvastam a héten: "...mert holdfényben nő a vargánya. ... A gomba az élővilág külön országa, mert se ez, se az, se hús, se hal, se fa, állatnak lusta, növénynek fürge. .... Valamilyen szinten minden zalainak érteni kell hozzá, mert aki itt gombamérgezéssel kerül be a kórházba, azt úgy lenézik, mint börtönben a pedofilt vagy az anyagyilkost" (Bödőcs Tibor: Meg se kínáltak)
Létrehozás ideje: 0.97 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.