Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

re: #16394 (->MicroWizard) 04 júl. 2020 05:43 #16395

Kihasználva helyzeti előnyömet: fehér szarvasgomba. A többi szarvasgombával ellentétben "20 perces" gomba.
(Láttam élőben.)

re: #16384 (->károly) 04 júl. 2020 08:50 #16396

• evsp
  • Kijelentkezve
Szép találat. Ha előbb találok rá, akkor ez is méltó lett volna a nap gombája címre:
Csatolmányok:

Re: Gombázós topic! 04 júl. 2020 08:59 #16397

Vödrös nápolyi, ahogy én szeretem
Csatolmányok:

Re: Gombázós topic! 04 júl. 2020 21:00 #16398

Kelet-Mecsek: nem tudom, mennyi szufla van még benne*, de a fiatalok aránya csökkent a vargánya társadalmon belül. Csütörtökön elég sokat elhagyhattam, azok aggastyánokká fejlődtek ez idő alatt. Kb. 50-60 db ilyet láttam, kissé siettem a múltkor. Egy-kettő azért egész szép állapotú maradt. Kb. 3 kiló lett a végére. A keserűk nagyon beindultak, a tinóruk és a galambicák szintén. Utóbbiak közül idén először találkoztam varashátúval. Csütörtökön a kenyérgomba is megjelent.
A vareszok minősége olyan, mint 2 napja. Mondjuk a szomszéd néni egy kukacosat sem talált köztük, azt mondta az előbb. Pedig én figyelmeztettem, hogy azért jól nézze meg őket.

* Árpádtető tegnap hajnalban kapott 30-40 mm csapadékot egy eléggé koncentrált, de áztató (1.5 h alatt) esőnek köszönhetően. Oda még érdemes lehet kimenni, de az a környék olyan, mint egy bevásárlóközpont péntek délután.
Utolsó szerkesztés: 04 júl. 2020 21:02 általa: spityu.

Re: Gombázós topic! 04 júl. 2020 21:54 #16399

Börzsöny, Kóspallag környéke.
Csatolmányok:

Re: Gombázós topic! 05 júl. 2020 03:13 #16400

Régen találkoztunk.
Csatolmányok:

re: #16397 (->csebecse) 05 júl. 2020 19:24 #16401

Fogyókúrás, cukormentes

Re: Gombázós topic! 06 júl. 2020 22:27 #16402

12 nap alatt ennyit nőttek. A talaj enyhén nedves, pedig nyugati oldal. A szentjánosbogarak továbbra is röpködnek, talán ma volt a legtöbb, de csak kevés. A szarvasbogarak is zörgetik még az avart.
Csatolmányok:

Re: Gombázós topic! 11 júl. 2020 00:09 #16403

Somogyban ennek vége. Várom a csapadékot és az újabb hullámot.
A varasok még éldegélnek, minden más csak múmia.
Utolsó szerkesztés: 11 júl. 2020 00:10 általa: MicroWizard.

Re: Gombázós topic! 14 júl. 2020 22:14 #16404

No kérném szépen!

Gondoltam egy időre elbúcsúzok a gombázástól, a nyári szezont és az elmúlt időszak bőségét figyelembe véve. Történt ugyanis, hogy nem bírtam a kilométerek hiányával kiugrottam a Börzsönybe. Halogattam már pár napja. Tudtam, hogy egyre inkább gyenge eséllyel indulok bármire is. De végül is nem ragaszkodtam a nagyvadakhoz, csak az a kis gombám meglegyen!

Első helyemen, ami tuti rókás (Ki akartam ugyan hagyni, de hát tuti rókás, úgyhogy elbarkácsoltam másfél órát egyetlen féregrágta varas galambért), terített rebetli.

Második helyemen már örömmel láttam, hogy "Nini gombák!". A baj csak az, hogy a keserűgomba nem a kedvencem, nem is ettem még. A büdös galamb megfelelő elkészítési módját meg nem találta meg még senki. Pedig lenne rá igény, annyi szép rántani való van belőle!

Harmadik helyemen beütött a Kánaán! No nem mennyiségileg persze, itt is a büdösök, meg a keserűk vitték a prímet. Viszont a fajgazdagság kielégítő volt. Így kerültek némi rókák, sötét és sárga érdesek, különböző galambok, némi pirulók, egy sárga gereben, és gyönyörű kenyérgombák a kosaramba. Volt még két nyári vargánya is, de olyan öregek voltak, hogy az egyikhez papot kellett hívnom!

Pont elég lett minden a Gomba Kata -féle melegszendvics kreációhoz. Kiváltképp azzal a szép szarvasbogárral! (persze dobok rá ekkis vargányát csak az íze kedvéért)

És ekkor támadt a perverz ötletem is! Ideje lenne megkóstolni a sokat emlegetett keserűgombát. Tapasztalatok a főzősben....
Utolsó szerkesztés: 14 júl. 2020 22:17 általa: gywareka.

re: #16404 (->gywareka) 14 júl. 2020 22:38 #16406

gywareka írta:
Ideje lenne megkóstolni a sokat emlegetett keserűgombát. Tapasztalatok a főzősben....

A gyakoriságuk és az általánosan jó állapotuk miatt valahogy be kéne építenem a menümbe ezt a fajt is. A múltkor egy idős pár azt mondta, hogy ők megvagdossák alulról, "kivéreztetik", só, (paprikás) liszt, serpenyő, 1 cm olaj. Így nem csíp / keserű állítólag. Aztán a másik, amit több helyről hallottam, az a tepsiben, juhtúróval való elkészítési mód. Elvileg így is fogyaszthatóvá válik. Nem tudom, nincs tapasztalatom... hő hatására talán elbomlik a keserűségért felelős vegyület?! Szerintem akkor rántani is lehetne... erre viszont azt hallottam, hogy nem lesz jó. Csütörtökön kinézek, és kipróbálom, ha találok. Egyébként a kenyérgombán is gondolkozom már egy ideje, hasonló okokból. Az mondjuk jó rántva is, asszem. Viszont a szarvasbogaras melegszendvicskrémet szerintem meghagynám neked és az afrikaiaknak.
Ajánlom jó szívvel mindenkinek a "Közös gomba túrós a háta" - kozosgomba.blogspot.com olvasását. Több ismert és elismert gombásztársunk, fajonkénti receptjeit tartalmazza. Jó stílusban fogalmazódott, vetekszik olykor az Ínyesmester zamatos ételismertetésével.

re: #16406 (->spityu) 15 júl. 2020 12:10 #16414

Juteszembe nekem is a Szaharában...

A keserűgomba sütöm-főzöm, fejreállítom, végét fogom, főzöm, levágom ..., de sehogyan sem vált nekem ehetővé. Keserű. Ez nálam ennyi.
Talán azt elrontottam, hogy mindig galambgombával együtt próbáltam és mindig a galambgomba volt finomabb. Szóval talán csak nem voltam elééggé kiéhezve rá.

Viszont a kenyérgombát erősen javaslom fogyasztani. Egyszer a Zemplénben lekésve a vargányákat, ipari mennyiségben szedtünk és tettünk el sz őszre, fagyasztva.

Mindenféle hal(?) szag nekem eltűnt főzéskor. Nagyon jó az állaga és nekünk bejött az íze is. A vegyest is feldobja. Lett belőle önmagában gombástojás, lett belőle vegyes pirított gomba zöldfűszerrel, pirítósra, lett belőle vegyes pörkölt.

re: #16414 (->MicroWizard) 15 júl. 2020 20:00 #16415

A kenyérgombából készült svédgomba anyósomnak és édesanyámnak is nagyon bejött, szerintünk is jól működik annak.
(Ez a svéd-kenyérgomba.)
Utolsó szerkesztés: 15 júl. 2020 20:20 általa: galasz01!.

Gomba atlasz, tanulmányokkal DNS szekvencia kereséssel :-) 17 júl. 2020 11:05 #16416

Uborkaszezonra való érdekes és szerintem hasznos hír:

444.hu/2020/07/13/internetes-gombavilaga...itettek-cseh-kutatok

re: #16416 (->MicroWizard) 17 júl. 2020 18:54 #16417

Érdekes cucc!

Egy pillanatra leizzadtam, hogy tartalmazza e a tuti rókás foltomat.
Szerencsére nem!

re: #16416 (->MicroWizard) 17 júl. 2020 21:08 #16418

Csak felszínesen néztem meg, még a hétvégén. Azóta változott valamit? (Mo. kb. fekete lyuk volt rajta.) Esetleg van valami olyan funkcionalitása, ami érdekelheti a fotelmikológus énemet, függetlenül attól, hogy nem helyi adatról van szó?

Re: Gombázós topic! 19 júl. 2020 20:00 #16419

Pénteki fotók a Börzsönyből.
Csatolmányok:

Re: Gombázós topic! 19 júl. 2020 20:07 #16420

Vasárnapi képek a homokvidékről.
Csatolmányok:

Re: Gombázós topic! 21 júl. 2020 21:37 #16423

Kedves Mindenki!
Ismét követtem egy kicsit ezt a fórumot, majd úgy döntöttem újra regisztrálok, köszönet ezért a segítőknek.
Semmi különös, csak néhány képet osztanék meg folyamatában veletek, az idei, eddig vékonyra sikerült gombász évemből, mert amikor készítettem őket, rátok gondoltam. Furcsa. Pedig én egy magányos elkövető vagyok.

Az első kép kicsit rossz fényviszonyok között készült, de remélem jól látható a cselekmény. Két gombafaj, de egymásba tudnak gabalyodni, szinte egymásba ér a kukacuk, vagy a kukacjáratuk, vagy mindkettő, ki-ki ahogy látja. A barna kalapos közeledő simogatására mindenesetre a fehér kalapos némi pirulással válaszol. Vagy csak én látom így?

A képet a tárhely és a költségeinek kímélése okán linkként szúrom be, katt rá.

indafoto.hu/kocsmagomba/image/26735159-2a88ad10/user

Na, remélem, nem ezért dobtok ki rögtön.

re: #16423 (->Popenka) 21 júl. 2020 22:13 #16424

Popenka írta:
úgy döntöttem újra regisztrálok

A teátrális körülmények közepette távozók, úgy látszik, előbb-utóbb visszatérnek. Üdv újra itt!
Jól emlékszem, Mátra? Vagy Bükk. Azért az nem volt olyan gyalázatos ott, mint a Mecsekben (A nyár eddigi részét tekintve, mert a tavasz az valami csoda volt itt.)
Utolsó szerkesztés: 21 júl. 2020 22:16 általa: spityu.

re: #16424 (->spityu) 22 júl. 2020 13:09 #16425

A legjobb teátrumot az élet rendezi. Igen, Mátra. Nekem csak az. Itt az eleje volt száraz, de utána egészen szép lett a zsákmány. Tavalyit nem közelíti, de szép és elég.

Hanem azt olvastam itt spityu, hogy elvesztetted egyfajta szüzességedet!
Jöjjenek hát azok a képek, katt a linkekre:

Először az erdő legszebb gombái. Annyira frekventált helyen voltak, napi többszöri gombázó hordáknak kitéve, hogy másnapra, mikor arra bóklásztam, már nem voltak a helyükön.
indafoto.hu/kocsmagomba/image/26735279-4a344424/user

Ezt nem is értem, mi intézhette el. Vad?
indafoto.hu/kocsmagomba/image/26735277-9be7d635/user

Mindig megnyugtat, ha ilyen öreg csoportokat találok. Ezek már szaporodtak.
indafoto.hu/kocsmagomba/image/26735283-48e7318e/user
indafoto.hu/kocsmagomba/image/26735285-f3ba85cb/user
indafoto.hu/kocsmagomba/image/26735281-c53d519b/user
A képeken látható kések 15 illetve 22 centiméteresek, csak a méretarány miatt.

Ez a kis vicces útszéli hármas a végére:
indafoto.hu/kocsmagomba/image/26735287-79831acc/user
Egy földút sáros szélét próbálják hárman felnyomni, vagy éppen előlem akartak a földfedél alá bújni, nem tudom. A vargánya csak díszítő elem.
Létrehozás ideje: 0.80 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.