Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

re: #16018 (->spityu) 22 febr. 2020 18:46 #16019

a vizenyos teruletek ilyenkor meg nagyon huvosek. ez ultetett nyar, keveredve nemi feher nyarral. szaraz, homokos terulet, napsutotte resz, ami ilyen idoben nyilvan nedves.

re: #16019 (->homer) 22 febr. 2020 20:05 #16020

Köszi! Azt hiszem, Belső-Somogyban megállok pár helyen, ha legközelebb Vas felé veszem az útirányt. Van jónéhány színnyár kultúrerdő. Ugyan nem homokiak, de szárazabbak.

re: #15991 (->spityu) 29 febr. 2020 21:35 #16022

Hat attol meg igen messze vagyunk, hogy semmit se lehessen csinalni az erdoben (leszamitva a kirandulast.) Tel van, gombaszas helyett kirandulni probalunk a kutyaval (szerinte ez jobb is, utal gombaszni.) Mult heten (Izbeg felol) felmasztunk a Kohegyre. Utban a Czibulka menedek haz fele (jelzett turistaut, sorompoval lezarva, elotte hatalmas tabla: termeszetvedelmi terulet, behajtas csak engedellyel, mellette tilto tabla, piros korben felul auto, alul motorbicikli) oriasi bombolessel elszaguld mellettem ket motor (terepmotor?? rendszam nem volt rajtuk), vad motorbogetes es benzinfelho kozepette kikerulik a sorompot es nyomjak felfele. Megtalaltam oket fent, a menedekhaz elott (igen erdekes szagu cigit szivtak eppen – nekem amugy nincs kifogasom a rekreacios szerek hasznalata ellen, felteve ha utana nem vezet jarmuvet az illeto.) Erdeklodtem a menedekhazban, ez most hogy. Hat, ize, minden heten jonnek, ok mar szoltak nekik, de nem erdekli oket, helyi erok. Ennyi. Ma az volt a terv, hogy alulrol (Vasas szakadek) felol felmaszunk a sarga jelzesu turistauton a Lajosforrashoz. Az alulso, meredek szakasz gyakorlatilag jarhatatlan volt, mert totalisan szettapostak a lovak (van a kornyeken jelzett lovas utvonal, ez pont NEM az), olyan volt az egesz mint valami vaddiszno-dagonyaval keresztezett csuszda. (Az erdo mar szaraz volt amugy, de amit felturnak, az nehezebben szarad.) Mire tulvergodtunk ezen, a turistaut eggye valt az erdogazdasagi uttal (ahol a bekesen tarra vagott erdot szallitjak el.) Innentol a turistaut vegkepp jarhatatlan volt, mert terepjarok es teherautok azonnali bokatores szintjen turtak szet a jelzett utat. Ketszaz meter utan egyszeruen nem tudtunk tovabb menni. Atvagtunk egy hatalmas tarvagason es megkerestuk a kek kereszt jelzesu utat, ami szinten a Lajosforrashoz visz fel. En naiv marha, azt hittem, legalabb egy utat meghagynak a kiranduloknak. Sajnos nem volt nalam fenykepezogep, mert latvanynak is kulonleges volt, hogy mi maradt a jelzett turistautbol. Egy darabig elvergodtunk a megmaradt erdoben (merthogy sok negyzetkilometernyi teruleten a Pilisi Parkerdo RT-nek alcazott rablobanda tarra vagta az erdot, aminek a helyen suru csalitos nott ki – erdekes, hogy a kozepkorban mar – meg? – tudtak, hogy fakivagas eseten a sarjakat ritkitani kell. Erdo mar csak mutatoban maradt, hogy lassuk, mit is vesztettunk el.) Par szaz meter utan, egy laposabb reszen szegyenszemre vissza kellett fordulnunk, mert a melyszantas kozti pocsolyakon csak uszva tudtunk volna atjutni, en meg nem akartam otthon meg a kutyat is mosogepbe tenni. Kikerulni nem tudtuk, mert mindket oldalon athatolhatatlan csalitos nott (a hajdani erdo helyen.) Egy kerulovel visszavergodtunk a Kohegyre (felkapott turista hely, ezert ott nem vagtak meg ki az erdot, mint szinte mindenutt a Pilisben es a Visegradi hegysegben). Innen mar egesz jol elvergodtunk lefele, kiveve azokat a szuk es meredek helyeket, ahol a nomad oseink lovas kulturajat apolo polgartarsaink miatt a bokrokba kapaszkodva kellett valahogy elvergodnunk az ut legszelen.
Nem tudom, milyen szabalyokat terveznek hozni, de a mostani felallassal mar ugyis elertek, hogy ne menjen ki az ember az erdobe. Magyarorszag 2020. (Es vicces, hogy Ttamasnak pont a poraz nelkuli kutyakkal van baja. Az fix, hogy az en kutyam lenyegesen kevesebb kart tesz az erdoben, mint az ember nevu valami.)

re: #16022 (->Edula) 01 márc. 2020 09:27 #16023

"Es vicces, hogy Ttamasnak pont a poraz nelkuli kutyakkal van baja."

Ez most hogy jutott eszedbe?

hovirag...csokold meg 01 márc. 2020 10:16 #16024

koszi a tegnapi turat. szoljon, ha kell valakinek nagyobban.

Re: Gombázós topic! 01 márc. 2020 15:43 #16025

Tegnap kipipáltuk a hóvirágokat, ma meglátogattuk a leánykákat is.

Re: Gombázós topic! 04 márc. 2020 17:34 #16027

Hátha egy kis életet lehelek a fórumba....
Csatolmányok:
Utolsó szerkesztés: 04 márc. 2020 17:36 általa: galasz01!.

re: #16027 (->galasz01!) 04 márc. 2020 17:36 #16028

Gratulálok! Nem gondoltam, hogy beelőzik a cseheket.
(Mármint nem az embriókat )

re: #16027 (->galasz01!) 04 márc. 2020 22:15 #16029

Szépek, gratulálok. Valóban a gomba akkor és ott, amikor és ahol Ő akar...

re: #16027 (->galasz01!) 05 márc. 2020 10:21 #16030

Ehhez gondolom sokkal bonyolultabb CNC szükségeltetik, mint a vargányához.

GRAT!

kocsma 07 márc. 2020 10:23 #16031

meg picik, nem latszanak ki az avar alol. csak ezt a nehanyat talaltam. kb 2 het, ha igy alakul az ido.

Re: Gombázós topic! 07 márc. 2020 16:05 #16032

Jót tett ez a kis eső:)
Csatolmányok:

Re: Gombázós topic! 07 márc. 2020 18:41 #16033

Nálam még semmi, mondjuk nem is tudok löszös helyeket. :/ Még február végén a Vasi-Hegyháton mentem egy jó kört. Téli(?) likacsosgomba. Piros csészék tavaszi tőzikék, tőzegmoha és kankalinok társaságában. Mocsári gólyahír, egyebek. Zalában egy erdei álomház "udvarán" természetes eredetű kankalin, hóvirág, piros csésze telepek, odabent nem éppen esztergált vargánya. Fájó szívvel hagytam ott. Somogyban a megtekinteni kívánt nyár szálerdőt időközben full kivágták (épp depóztak), úgyhogy azt kihagytam. Sírni tudtam volna, de csak röhögtem. Citromhoz tequilát: a gyöngyöspusztai fasort (részben) ismét meg tudtam nézni. A képek nem adják vissza, a valóságban lélegzetelállító (terepjármű for scale ). Egy közepes fát körbemértem, az 380 centi kerületű volt. Baranyában napfürdőző piros csésze, likacsosgomba.

re: #16033 (->spityu) 07 márc. 2020 20:54 #16034

sose aggodj. bizonyos kucsmak nincsenek nalatok. a tobbi meg veletlenszeru.

re: #16031 (->homer) 07 márc. 2020 21:06 #16035

Gyönyörűségesek!
A pusztaihoz igen, de hogy a csehekhez nem kell két hét, abban majdnem biztos vagyok.
(Ha már lefújták a 15.-ét, és nem lehet tüntetni, vagy ellentüntetni, akkor mehetünk nyugodtan kucsmázni.... )

re: #16023 (->ttamas) 08 márc. 2020 11:52 #16036

Konnyu. Elegge megdobbentett egy gombasztars hozzaallasa a kutyakhoz, amikor sokan kozulunk kutyaval jarjak az erdot (vagy legalabbis azzal jartak, amikor meg en is mentem a tarsasaggal.) Ehhez kepest ott allok az elvileg turistak szamara kiepietett turistautakon es dobbenten nezem a kutyaval egyutt az elsosorban az erdogazdasag (masodsorban az altaluk toleralt lovasok es motorbiciklisek) altal jarhatatlanna tett turistautakat - es torom a fejem, hogy vajon miert pont az faj, ha az en kutyam (vagy mas hazikedvence) nincs porazon. Inkabb az erdot kene vedeni (es nem a kutyatol.)

Re: Gombázós topic! 08 márc. 2020 14:26 #16037

Ezzel az asszony is feliratkozott a találati listára.
Egyúttal elmondhatja, hogy már kétszer annyit talált mint én!....
Csatolmányok:

re: #16022 (->Edula) 08 márc. 2020 17:49 #16038

Szerintem minden csak intelligencia és empátia kérdése. Vannak sztereotípiák, amik többé-kevésbé megállják a helyüket, különben nem is léteznének. Vagy nevezzük statisztikai alapon nyugvó megfigyeléseknek. A motorosok, autósok, versenybringások, kutyatartók (sosem a kutya a hibás), erdésztechnikusok és bizony a gombászok között is akadnak agyhalottak, akik azt hiszik, minden értük van, övék a világ. Az alapvető normák szerint élni képes többség pedig miattuk szív, ha a kisebbségben lévők elérnek egy kritikus tömeget.
Szerintem egy átlag kutya egyáltalán nem okoz nagy kárt, ha el van engedve. (A szigorúan védett helyeket nem számolva, de ott az utat eleve tilos elhagyni.) Mit csinál? Szaglászik? Én alig-alig láttam, hogy nekiállt volna ásni vagy vadakat terrorizálni, bár van néhány fajta, amelyik hajlamos ezekre. De ez a gazda felelőssége... Pl. amikor egy belvárosi, szimbolikus magasságú kerítéssel körbe vett virágágyásba beemeli a kutyát, az meg önhibáján kívül letöri a tulipánokat, széttapossa az árvácskákat, na ott tarkólövés járna a gazdának. Vagy a kutya gyámság alá helyezése. Őrző-védő kutyát csak úgy szabadjára engedni szintén eléggé felelőtlenség. Volt, hogy egy habzó szájú farkaskutya finoman már közre fogta a bal csuklómat az állkapcsával. Teljesen hidegvérű, full nyugodt voltam (addig is). Igazából nem akartam kárt tenni benne. Ha akkor, ott megrántom a kezemet, tuti, hogy triggerelem vele a kutyát, de éreztem rajta a bizonytalanságot, tudtam, hogy nem fog tépni. Ha meg mégis, akkor sajnos 1. orrba gyűrés vagy ha az nem segít 2. szemkinyomás jobb kézzel. Nyilván nem szívesen... a messze kóválygó tulajának annál inkább.
Na de a gombászok! Mivel kerülöm a populáris helyeket, ritkán futok össze másik gombásszal, ha mégis, általában jók az élményeim: a saját megfigyeléseimet ütköztetni tudom máséval az adott lelőhelyre vagy tájegységre, fajra, szezonra stb. vonatkozóan. Sokat lehet így tanulni! De egyszer volt olyan, hogy szinte követett egy ember (azért, mert kb. mindenki ugyanúgy járja be az adott helyet), majd amikor utolért, némi beszélgetést követően 2 m-re tőlem nekiállt kapkodni a vargányákat. Sietős, kocagombász volt, 20 perc múlva távozott is. Igazából nem a 4-5 példány hiánya, hanem az elv zavar. De lehet, hogy én vagyok túlságosan remete. Nem tudom... én ilyen esetben minimum elmegyek az adott erdőrész másik végére vagy mezőn másik boszorkánykörhöz stb. A rókákra gereblyével vadászó sáskákra inkább ki sem térek...
Ha már ítélkezünk emberek fölött, a hozzáállásuk alapján kellene és nem aszerint, hogy milyen tevékenységhez való funkcionális öltözet van rajtuk. Jó eséllyel aki az egyik közlekedési eszközön tapló, az a többin is az. Az a kutyáját is csak birtokolja, nem neveli.
Elhanyagolt, széttúrt turistaút szerintem mindenütt van, vigasztaljon ez. A helyreállítás időt és pénzt igényel. Igazából csak bepróbálkoznak: ha nem szólnak, megúsztuk. Ha szólnak, akkor megcsináljuk, amit amúgy is meg kellene. Én mondjuk már megszoktam a sarat, a gombák miatt eleve lehetetlen helyekre is elmegyek (autóval csak ameddig etikus, de néha az is sokat nehezedik a nap végére ).

re: #16031 (->homer) 09 márc. 2020 22:21 #16039

Jönnek a csehszlovákok, jönnek a csehszlovákok!!!.....
Csatolmányok:
Utolsó szerkesztés: 09 márc. 2020 22:21 általa: galasz01!.

Re: Gombázós topic! 12 márc. 2020 19:52 #16041

Meg a puszták népe

re: #16041 (->galasz01!) 12 márc. 2020 21:03 #16042

A világon vannak halálos bűnök. Ez pusztán(!) közösség elleni izgatás.

28 deka. Maradhat? :D 14 márc. 2020 19:00 #16043

Elindultam szilvafaaljázni (= tövisalja Vazs megyében). De csak valami fonnyadt hülyeségeket találtam a földút menti kökénybokrok túloldalán lévő nyárasban. (Baranya megye) Viccet félretéve, januárban kezdtem el felfedezni ezt az erdőt; ígéretesnek tűnt. Öreg nyárerdő sáv egy vízfolyás mentén. A süvegeseket közepesen vastag és tömör levéltakaróval burkolva találtam kizárólag egy DNY felé néző, enyhe lejtésű oldalban. A föld vizes, de sosem lápos. Tszfm. kb. 200 m. Szóval ilyesmi paraméterekkel rendelkező lelőhelyeket érdemes lehet felkeresni, van esély a találatra. Az eső jól jönne, fedetlen helyeken száraz a talaj.
Első hullám amúgy (nyilván...), nem voltak öregek. Pontosan emiatt csak annyit szedtem, amennyi elég nekem 2 vacsorára (egy kicsit pedofilkodtam is, bevallom). A lehető legkevesebb lépést tettem. (Kiváló alkalom volt a nyolckirálynő probléma és a Dijkstra-algoritmus valóélet-beli gyakorlására. )

Volt köztük egy érdekes példány, az egyik képen látszik. Pirosasan elszíneződött a tönkje és a süveg belseje. Mi okozhatja ezt? Mivel csak egy ilyen volt, nem törődök vele (kuka), de azért érdekelne, hogy vajon fogyasztható-e ettől még. Friss ez is egyébként.

A nyírfák már kb. egy hete beindultak. A tavalyi évhez képest kb. 1 héttel vagyunk előrébb.
Létrehozás ideje: 1.42 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.