Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

re: #15527 (->homer) 19 okt. 2019 17:59 #15599

Köszi! Egyáltalán nem biztos, de lehet, hogy a múlt héten olyat láttam én is.

re: #15598 (->ttamas) 19 okt. 2019 18:21 #15600

van a telkes az is, de nem hiszem, hogy 13 osszejonne. viszont a repter mogott szerintem erdemes lenne megnezni. erdekes, hogy mar ilyenkor szedik a csipket, mikozben nekem akkor finom, ha a der megcsipte, megpuhult, es ki lehet a kremet nyomni belole.

Re: Gombázós topic! 19 okt. 2019 18:44 #15601

9-én szerdán és ezen a héten, csütörtökön is kinéztem az egyik mecseki helyre.
Első alkalommal kb. 2 vacsorányi őzlábat szedtem. Azon kívül láttam még pár fajt. Szépek voltak, de számomra ismeretlenek, nem bolygattam őket. Átmentem egy fenyvesbe is, ahol vékonyabb tönkű őzlábgomba féleségeket láttam, de mivel volt elég "rendesből" és nem akartam szakértőhöz mászkálni, hagytam azokat is. Pedig nagyon jó korúak voltak, teljesen úgy néztek ki, mint a nagy őzláb, csak arányosan mindenük fele akkora volt. Ugyanitt talán zöld harmatgombát láttam még, a többit nem tudtam beazonosítani. Tinóruféléknek továbbra sem volt nyoma, még vizenyősebb területeken és azok szomszédságában sem. Viszont egy átázott rönkön találtam (talán) húsvörös nyálkagomba gombócokat.

Csütörtökön gyűrűs tuskógombát láttam több helyen, meg még 2-3 egyéb, szintén csoportosan növő tönklakót. A világító tölcsérgombák is tömegesen előjöttek. Tinóruféle ezúttal sem volt, őzlábból 1 vacsorányit találtam. Ugyanott, ahol egy héttel korábban is, ezúttal még nagyobbakra tudtak nőni. Ezen meg is lepődtem mert csapadék nem volt azóta ott és inkább csak száradt tovább az erdő. Mégis zsengék voltak. Hazafelé megálltam még egy mások által gyakran látogatott részen, ott felkaptam egy őzlábat még, és megpillantottam az erődszélben egy harkály tintagomba erdőt. (Elvétve másutt is volt.)

Tegnap a pécsi vásárcsarnokban érdeklődtem, mi a helyzet. Vargányára, galambicára kérdeztem rá. Előbbit "lentről" hoztak, ami valószínűleg Ormánságot, esetleg Dél-Somogyot jelent, ahol mondjuk valamelyest több csapadék volt az utóbbi pár hétben. Utóbbit egyáltalán nem hozott senki. Megjelent a gyűrűs tuskógomba, az őzláb lefutóban és már lila tönkűt is hoztak be - nagyjából én is így látom a helyzetet. Félek, hogy vargányát már nem kell szednem fagyasztani (erre csak furatmenteset használok.)
A zalaegerszegi piacon párszor fenyőalja, szegfű- és különféle tuskógomba volt a héten, illetve az otthoniak már szedtek egy 5l-es vödörnyi gyönyörű lila tönkűt az egyik vazsi lelőhelyen. Ez egy patakmenti kaszáló, a rét legszélén, a sás és a csalán árnyékában bújtak elő a gombák egy karéjban. Néhány méterrel arrébb már száraz a föld, sajnos.

re: #15601 (->spityu) 19 okt. 2019 18:54 #15602

spityu írta:
Átmentem egy fenyvesbe is, ahol vékonyabb tönkű őzlábgomba féleségeket láttam, de mivel volt elég "rendesből" és nem akartam szakértőhöz mászkálni, hagytam azokat is. Pedig nagyon jó korúak voltak, teljesen úgy néztek ki, mint a nagy őzláb, csak arányosan mindenük fele akkora volt.

Nézz rá a karcsú őzlábgomba leírására...

re: #15562 (->homer) 19 okt. 2019 19:03 #15603

homer írta:
legalabb azt illett volna kiirni, hogy milyen cellal tortenik az adatgyujtes.

Engem inkább az eredmény, pontosabban az azokból kinyert, emészthető információ érdekelne. Remélem, lesz valami publikus outputja a felmérésnek. A kérdések között voltak olyanok, amik kiértékelést követően arra adnak választ, hogy a nem teljesen laikusok, tehát a hobbi gombászok mennyire vannak képben bizonyos dolgokkal. Más része a kérdéseknek pedig szerintem egyszerűen a több szem többet lát elv mentén a terepi valóságról szolgáltat az ív készítőinek adatot. Továbbá a gombászási szokásokról is tudnak tájékozódni a válaszokból. Elképzelhetőnek tartom, hogy valaki szakdolgozatot vagy más hasonló tanulmányt ír, és ahhoz van szükség erre.

re: #15602 (->ttamas) 19 okt. 2019 19:06 #15604

Igen, a gombahatározós topikban a múltkori kérdésem miatt akkor eléggé megnéztem a hasonló fajokat, de pl. a karcsúra jellemző fiatalkori hegyességet egyáltalán nem láttam rajtuk. Volt harang alakú és kinyílt is köztük, utóbbi is max. 10 cm-t jelentett. És zsengék voltak, nem a vízhiány miatt maradtak töpszlik. Legközelebb, ha lesz még, jobban megnézem őket.

re: #15603 (->spityu) 19 okt. 2019 20:25 #15605

inkabb erdekeljen az, hogy mire hasznalhatjak. sokkal fontosabb. ahogy tamas baratunk isirta, o is kezdte kapizsgalni a vegefele az esetleges felhasznalasat, ahogyan en is. nem tetszik.

re: #15605 (->homer) 19 okt. 2019 20:44 #15606

homer írta:
esetleges felhasznalasat (...) nem tetszik.

Ebből arra következtetek, hogy valami rosszra is fel lehetne használni szerinted. Nem mondom, hogy nem, csak pusztán nem tudom, mi rosszra lehetne. (A képek minőségét magam is kifogásolhatónak tartom egyes esetekben, de én amatőr vagyok, egy profinak mondjuk lehet, hogy azok is elegendőek.) Aztán volt, aki a végét kifogásolta. Én abban annyi kivetnivalót látok, hogy az anonimitást némileg veszélyezteti a társaság nevének megadása. A kitöltő személyéről - nevesítetten - nem lehet továbbra sem profilt felállítani, azonban a társaságról már igen. De ezek opcionálisan megválaszolható kérdések.

re: #15594 (->homer) 20 okt. 2019 16:19 #15607

Óh! Szép zárt kalapok. Fiatal mind az istenadta
Ez a sötétpikkelyes a hivatalos nevén, talán...

Mindenestre az ilyennek még a tönkjét is megettük ... és jó volt.

re: #15607 (->MicroWizard) 20 okt. 2019 18:09 #15608

igy utolag belegondolva boztos, hogy az is eheto volt, mert ugy tort, mint a zsenge zoldhagyma.
errol jut eszembe:
- edesapam, ivott mar szar palinkat?
- hogyne fiam!
- es milyen volt?
- hat... jo!

re: #15595 (->homer) 21 okt. 2019 10:40 #15614

De szépségesen szép az "ŐSZÖD" homer!
barthaerzsebet46 írta:
De szépségesen szép az "ŐSZÖD" homer!

Meg is tarthatná az "őszödi" beszédet!
Utolsó szerkesztés: 21 okt. 2019 20:41 általa: gywareka.

Re: Gombázós topic! 21 okt. 2019 16:40 #15620

Az ALDI olcsó. Mai felvétel.
Csatolmányok:
Utolsó szerkesztés: 21 okt. 2019 18:20 általa: gywareka.

re: #15620 (->gywareka) 21 okt. 2019 18:03 #15621

Kár, hogy nem látszik.

Más. Szombaton Bakonybél környékén gyalogoltunk kb. 15 km-t.
Amerre csak jártunk, minden tele volt gyűrűs tuskógombával.
Öregekkel és szép frissekkel is. De semmi más nem volt.

re: #15621 (->Bencse) 21 okt. 2019 18:21 #15622

De most mán láccik! Csak mobilról túl nagy volt a képméret.
teszunk erte, megyunk erte

Re: Gombázós topic! 21 okt. 2019 21:42 #15629

Mindenki látott már ilyent, de ez egy próbakép(p).
Csatolmányok:

re: #15629 (->Bencse) 21 okt. 2019 21:48 #15632

Köszönet néked, e képp!

Re: Gombázós topic! 23 okt. 2019 15:14 #15641

• NP
  • Kijelentkezve
  • .
Szombaton gombáztunk kicsinyég...
Csatolmányok:
Utolsó szerkesztés: 23 okt. 2019 15:15 általa: NP.

Re: Gombázós topic! 23 okt. 2019 18:32 #15642

Ma az őrségben gombásztunk.
Csatolmányok:

re: #15642 (->hjsoft) 24 okt. 2019 10:01 #15643

• NP
  • Kijelentkezve
  • .
Ezt hányan, mennyi idő alatt?
(egyébként grat!)

re: #15643 (->NP) 24 okt. 2019 10:41 #15645

Ketten 2 óra alatt.
Létrehozás ideje: 1.30 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.