Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

re: #14096 (->Edula) 26 máj. 2019 21:35 #14098

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
"Most latom, a csaszargaloca is vedett. Ha jol emlekszem, eleg lelkesen szoktak fogyasztani mindket gombas topikon."

Rosszul tudod: csak nagy titokban, és még úgy is telis-teli bűntudattal.

Ugye, az szoktuk mondani, hogy tán nem a gombát, hanem az élőhelyét köllene védeni. És hát jó lenne átgondolni, hogy mi érdemes a védelemre, és mi nem. Mo-n spéc a császárgalóca abszolút nem szorul rá a védelemre, legalábbis ezt állítják a nálam tájékozottabbak.
Utolsó szerkesztés: 26 máj. 2019 21:40 általa: saci56.

Bemutatkozas-placi 26 máj. 2019 21:42 #14099

Sziasztok,

Ujemberkent regisztraltam, mikozben evek ota itt kukkolok.
De ugy gondolom ez nem fair, ezert dontottem a nevtelenseg elhagyasarol.

Tanfolyamot gyorstalpalot vegeztem, hasgombasz vagyok. Kedvenceim a Matra, viszonylagos kozelsege miatt, oktoberben a Zemplen, a nagy szerelem, illetve szeptemberben az Orseg, ha van miert.

Evekkel ez elott ttamas fozott egy horgaszlista-talakozon egy fekete tolcsergombas csukagombocos levest, amit azota is sirva emlegetunk, mert olyan zsenialis volt. Addig sosem hallottam a fekete tolcserrol, azota mindig van otthon.

Ugyhogy ttamas udv, na meg Kmisi, neked is ave.

Udv Mindenkinek

Placi

re: #14096 (->Edula) 26 máj. 2019 21:48 #14100

• Popenka
Az jutott még eszembe, hogy az egyes fajok védelme helyett sokkal inkább a termőhelyet kellene védeni, ahol az adott faj előfordul.
Mert ott egy faj. Kivágják a feje fölül az erdőt. Nem lesz ott a faj. Onnantól bármit meg lehet tenni.
Ellenben, ha a faj egy két példánya akarva-akaratlanul elpusztul, attól még a védett élőhely megmarad, a faj reprodukálódhat.
Ebben neked tökéletesen igazad van.

Maradjunk a császárgombánál. Nála feltűnőbb jelenséget erdőben nem nagyon látni. Az erdő kurtizánja, valljuk be.
Én 3 császárgomba termő területet ismerek. (na ezt inkvizítori módszerekkel sem szeditek ki belőlem) Mindhárom terület forgalmas. Gombázók, kirándulók járják. Más gombák is vannak ott ugyanis, és kiránduló hely közelében vannak. (egy kivételével, azt az életem árán se) Tegyük fel arra járok és virítanak a császárgombák. Mit tegyek? Tudom, hogy más is ismeri a helyet, mert van, hogy megelőz, nyomot hagy. Törvénytisztelő módon hagyjam ott a gombákat, tudva azt, hogy az utánam jövő nem etikus vagy törvényt nem ismerő helybeli gombázó letarolja, vagy szedjem fel, ami jó, kíméletesen és főzzek egy császárgomba levest?
Ki mit választana?
(csak azt ne, hogy hagyjam ott nektek...)

re: #14098 (->saci56) 26 máj. 2019 21:52 #14101

• Popenka
hát ezt egyszerre írtuk...

re: #14100 (->Popenka) 26 máj. 2019 21:54 #14102

Kedves Gombásztársak!

Se meg ne tévedjünk, se kétségbe ne essünk!
A törvény kötelez. A védett gombák listája nem túl hosszú, talán az idén 64 faj. Az utóbbi pár évben jelentősen növekedett, de a jogszabály alkotó szakértők sem ezzel szórakoznak. És persze nem is az amatőrgombászokkal...

Tehát. Ne szedjük le, ha felismerjük! Ha gombaszakellenőrhöz visszük, az nem fog lelőni bennünket, még csak nem is bírságol. De vissza sem adja. Ez a törvény.

Az pedig a mi jogunk és kötelességünk, hogy jelezzük, hassunk abba az irányba, hogy a termőterületet kellene védeni. Ők is tudják, de a folyamat nem egyszerű és nem gyors.

Tisztelettel,
MicroWizard

re: #14102 (->MicroWizard) 26 máj. 2019 21:58 #14103

Ja. Ami lemaradt.

Bírságolni elvileg természetvédelmi ellenőrök szoktak, az ő hatáskörük.
Viszont a múltbéli példák mind arról szólnak, hogy olyanokat büntettek meg, akik tudatosan (a kosárban letakarva, avagy gereblyével feltúrva) követték el a természetédelmi szabálysértést.

Ezek nem mi vagyunk. Szerintem.
Utolsó szerkesztés: 26 máj. 2019 21:58 általa: MicroWizard. Ok: typo

re: #14101 (->Popenka) 26 máj. 2019 21:58 #14104

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
No de te szaxeszűen és élvezetesen, én meg csak úgy átabotában. Mecsoda különbség!
Utolsó szerkesztés: 26 máj. 2019 22:01 általa: saci56.

re: #14104 (->saci56) 26 máj. 2019 22:02 #14105

Sziasztok,

Ujemberkent regisztraltam, mikozben evek ota itt kukkolok.
De ugy gondolom ez nem fair, ezert dontottem a nevtelenseg elhagyasarol.

Tanfolyamot gyorstalpalot vegeztem, hasgombasz vagyok. Kedvenceim a Matra, viszonylagos kozelsege miatt, oktoberben a Zemplen, a nagy szerelem, illetve szeptemberben az Orseg, ha van miert.

Evekkel ez elott ttamas fozott egy horgaszlista-talakozon egy fekete tolcsergombas csukagombocos levest, amit azota is sirva emlegetunk, mert olyan zsenialis volt. Addig sosem hallottam a fekete tolcserrol, azota mindig van otthon.

Ugyhogy ttamas udv, na meg Kmisi, neked is ave.

Udv Mindenkinek

Placi

re: #14105 (->placi) 26 máj. 2019 22:18 #14108

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
A megszólítás okán (ez a hiperaktivitás átka! )

Isten hozott nálunk! Egyébként nem sötét trombitagomba volt abban az ételben, amit emlegetsz? (Lehetett alkalmasint szürke tölcsér is, bár én az előbbire tippelnék. Tamás?)

A lényeg a lényeg: Isten hozott nálunk -- én a magam részéről kifejezetten örülök, hogy újabb és újabb tagokkal gyarapodik a társaság!
Utolsó szerkesztés: 26 máj. 2019 22:19 általa: saci56.

re: #14103 (->MicroWizard) 26 máj. 2019 22:38 #14109

• Popenka
Kedves MW!
Remélem az lejött, hogy természetesen senkit sem biztatok törvénytelenségre!
Helyzetről írtam, ami megvan, kérdeztem a véleményt, ha már tőlem függetlenül szóba került. Ez egy forró téma, jól látod te is.
A dolgot egyelőre tőlünk független magas szinten rosszul kezelik. Én nem látom, pontosabban nem bízom benne, hogy ezek rendben működő önjáró mechanizmusok lennének, természetvédelmi, törvénykezési szinten. Ezt kérlek ne mondd, csak ha nem te vagy a főkoordinátora. Társadalmi párbeszéd nem jellemző mostanában. Gizike, kell valami törvény, írjunk bele valamit, ki van pipálva a feladat, bólogat azunió, azt jóvan. Öreg vagyok én már ahhoz, hogy bármit benyeljek, vagy bármit elhiggyek, vagy bárhogy ártsanak nekem a véleményem miatt. A Tar-kő környékének tarra vágása szerintem ellenkező előjel. A profit diktál, nem a szakértelem. A baj, hogy már az erdészeteken belül is a hajbókolóké a világ. Pedig gerinces erdőmérnök ismerőseim vannak, sajnos inkább voltak.
Azt írod: a folyamat nem egyszerű és nem gyors.
Az én válaszom: a folyamat jelenleg nem létezik.
Na, meg a reményhal.

re: #14108 (->saci56) 26 máj. 2019 23:33 #14110

nekem a fekete is szürke, mint ahogy minden tehén éjjel.

vakegér

(hasgombász ezt jelenti - nekem - nem érdekel nagyon a latin neve, meg spórájának a mikroszkópikus képe, pláne a dns-e, csak annyi, ehető vagy sem. És hogy nagyon mellé ne nyúljak csak a vargányákat, rókagombát (-bákat, mert a szürke tölcsér is rokony, ha jól tudom), és tinorú féleket szedek le. Ja, meg tintát a Zemplénben, amikor a reggeli harmatban kaszálni lehet. A gombát megtalálni szeretem ... azaz izgalmas.

ipariautista

re: #14057 (->galasz01!) 27 máj. 2019 10:33 #14111

• mszg
  • Kijelentkezve
Köszi, Galasz! Ebből még nem lesz gomba, de a térképeket nagyon szeretem. Szombaton a Pilisben begyűjtöttem 20 kullancsot és köszöntem a júdásfüle-gombáknak. Vasárnap jászsági legelőn vigasztalódtam névadóimmal a mezei szegfűgombákkal. Mi folyik Gyöngyösön? Tele a piac gombával...

re: #14111 (->mszg) 27 máj. 2019 11:14 #14112

• Popenka
mszg írta:
Mi folyik Gyöngyösön? Tele a piac gombával...

A gyöngyösi piacra gondolsz? Vargánya? Ma nem voltam piacon, de ha így van, akkor az van, amiről már beszéltem, berobbant a déli oldal, bizonyos települések határában, és a "családok", akikkel nem versenyezhetünk, arattak a hétvégén. Én kicsit kinéztem tegnap, de nem gombázási céllal, déli tölgyesbe, de nem találtam értékelhetőt. Csak egy idős erdőmérnök ismerőst, ő se talált ott. Leghamarabb szerdán tudok megint infót.

re: #14109 (->Popenka) 27 máj. 2019 11:38 #14113

Szia Popenka!

Sajnos amit érzel, azt érzem én is. Mintha nem lenne párbeszéd.
Viszont a helyzet ennyire nem reménytelen.

Elég könnyen megtudható, hogy kik azok a szakmailag elismert mikológusok, akiket a törvényhozás legalább megkérdez az újabb gombatörvények kialakításában. Többüket személyesen ismerem és ismeri a fórumozók nagy száma.

Lassan megy, de van eredmény. A védett és árusítható gombák listája hosszú évekig nem változott. Most az elmúlt 5 évben többször is. A folyamat beindult.

A szakértők munkája is nehéz. Berakták a császárgalócát a listába, az utóbbi években pedig kezd egyre elterjedni. Kifelejtették az árusítható gombák listájáról a sárga gerebengombát, alig bírták visszaimádkozni.

A döntést nem szakértők hozzák, hanem politikusok, de legalább megkérdezik a szakértőket.

Csodák nincsenek. Én sem vagyok mai csirke

re: #14112 (->Popenka) 27 máj. 2019 11:48 #14114

• mszg
  • Kijelentkezve
Mátraalja, néhai futballpálya. Őzlábgalóca. MIGE: Élőhely: májustól októberig, nitrofil jellegű gyepekben, szikes vagy homokos legelőkön, felhagyott mezőgazdasági kultúrákban terem. Természetvédelmi értéke: 5 000 Ft. Sajnos, nem fenyegeti olyan veszély, hogy letapossák, megszűnt a futball arrafelé. Nem írhatok pontos lelőhelyet.
Csatolmányok:

re: #14113 (->MicroWizard) 27 máj. 2019 12:18 #14115

• Popenka
MicroWizard írta:

A szakértők munkája is nehéz. Berakták a császárgalócát a listába, az utóbbi években pedig kezd egyre elterjedni.

Nem tudom. Lehet. Én a gyakorlatot látom. Nem látok se több, se kevesebb császárgombát. Se több, se kevesebb gombászt, aki vadászik rá. Akiket én ismerek, saját fogyasztásra eddig is összeszedték, ezután is össze fogják. Én a megoldást nem is csak a magas törvénykezésben, hanem sokkal inkább az etikus gombázás elterjedésében, tanításában látom. Amit én etikus gombázásnak nevezek, az több, mint a törvény. Ez ami alulról összeérne a felülről jövő törvényekkel. Én viszont ebben látok előremutató haladást a környezetemben. Kivéve "azokat" akikről te is írtál, ugye.
További probléma ezzel, hogy a törvények országosan érvényesek, viszont a császárgomba területi eloszlása nem országos, hanem néhol tömeges, máshol meg nincs. Szemben a feketerigóval, ami már mindenhol tömeges. Remélem érthető a példám. Ez is megoldásra váró probléma.

MicroWizard írta:
A döntést nem szakértők hozzák, hanem politikusok, de legalább megkérdezik a szakértőket.

Oké. Én nem ismerek szakértőket és nem ismerem a folyamatot. Én csak azt látom, ami körülöttem ténylegesen folyik. Na, az nem tesz boldoggá. Nem csak gombák, hanem maga a természetrombolás. Akár profitéhségből, akár tudatlanságból történik.

Persze. Értelek, nem vitatkozom. Remélünk, amíg élünk.

re: #14114 (->mszg) 27 máj. 2019 12:20 #14116

• Popenka
Gyönyörű! Várjál, megszűnt a futball, ennyiből kitalálom!

re: #14115 (->Popenka) 27 máj. 2019 15:41 #14117

Szerintem vannak túlszedhető és nem túlszedhető gombák. Előbbieket szinte kiirtották egyes helyeken a megélhetési gombagyűjtők. Ezeket volna célszerű védeni, amennyiben az állomány mértéke megkívánja. Oly módon például, hogy az ilyen gomba fajták árusítását kellene betiltani, és akkor a megélhetési gyűjtögetők nem tarolnának, max. a hobbi gombászok szednének belőle, saját célra. Nem hiszem, hogy egy ilyen jellegű tiltás fekete piacot hozna létre. Tehát árusítani tilos, szedni nem.
A másik megoldás pedig valóban a konkrét élőhely védelme lehetne. Bár ennek kivitelezhetőségében szkeptikus vagyok. Sokat mászkálok védett és fokozottan védett területeken, utóbbi helyeken még az útról is tilos lelépni, ha egyáltalán be szabad menni. Sosem találkoztam még természetvédelmi őrrel.

re: #14097 (->Popenka) 27 máj. 2019 16:29 #14118

De rosszkedvem van! Olyankor nem mukodik a humorerzekem.

Raadasul az elobb vettem eszre, hogy amig gombasztam, nemcsak a borostyanfuggonyt vagtak ki, hanem apam a masik oldalon lefunyirta az erofelben levo szamocaimat. Pedig azok vedettek voltak! Vagy legalabbis a terulet vedelem alatt volt, mivel masfel hete kulon kertem, hogy ott hagyja ram a funyirast, mert vegre visszanott a szamoca (amit tavaly egyszer mar lenduletbol kiirtott.)

Egyebkent egyetertek, hogy inkabb a termoteruleteket kene vedeni, mert hosszutavon ott a bibi. (De mint latni, ez meg csaladi szinten sem mukodik, ugyhogy az 'erdo egeszsege celjabol ritkitas' nevre atkeresztelt tarvagasok alighanem folytatodni fognak. )

re: #14099 (->placi) 27 máj. 2019 16:46 #14119

Üdv a gombászok között is! A pecalistának immáron legalább 25 éves évfordulója van. A netgombász valamivel fiatalabb. Igaz, nem sokkal.

re: #14114 (->mszg) 27 máj. 2019 16:58 #14120

• NP
  • Kijelentkezve
  • .
Gyönyörű példány!

re: #14110 (->placi) 27 máj. 2019 19:02 #14121

gondolom szurke roka akart volna lenni tolcser helyett. van meg ott nehany rokon, habar mar kiszedtek oket a cantharellus alol.
Létrehozás ideje: 0.33 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.