Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

re: #14662 (->saci56) 24 jún. 2019 10:56 #14663

Ennek speciel max. 100 méter a hatótávolsága a leírás szerint...

re: #14663 (->Karak_) 24 jún. 2019 13:38 #14664

Viszont nem kell kimenned a foltra. Már 100 méterről is láthatod, hogy van e időjárás anélkül, hogy személyesen ott lennél.

Szerintem a 2db ceruzaelemet sem kell túl gyakran cserélni.

re: #14664 (->gywareka) 24 jún. 2019 13:59 #14665

• NP
  • Kijelentkezve
  • .
gywareka írta:
Szerintem a 2db ceruzaelemet sem kell túl gyakran cserélni.

Azt nem, de évente 2-3 új készülékkel lehet kalkulálni, ui. a szupertitkosnak vélt helyeket rendszerint mások is ismerik.
- Jé, hát ez mi, jó lesz ez otthon is...
Utolsó szerkesztés: 24 jún. 2019 14:02 általa: NP.

re: #14665 (->NP) 24 jún. 2019 14:02 #14666

Hé dikk mán! Szinesfím!

Re: Gombázós topic! 24 jún. 2019 15:32 #14667

Eszembe jutott egy örök kérdés: hogyan szedjük a vargányát (elsősorban azt, de a többi faj is érdekes lehet)? Tépjük, fordítsuk ki a földből, vagy vágjuk el a tönkjét?
Tegyük fel, hogy a tönkkel nem akarok semmit sem kezdeni, az egyetlen szempont az, hogy mi a jobb a gombafonalaknak? (Miután megfosztottam őket a szaporodás lehetőségétől. )
1. Rövid távon. Pl. ha tépés helyett elvágom a tönköt, akkor növeli-e az esélyét, hogy azon a helyen új termőtestet növesszen a tenyésztest, mondjuk 1 hét múlva?
2. Hosszú távon. Szintén, ha vágom, akkor az a következő évre tekintve előnyösebb? Egyáltalán a tenyésztest az "évelő"? Azt gondolom, az. Vagy képes 1 szezon alatt a spóra annyira "kicsírázni" + összegabalyodni az adott fa gyökérzetével, hogy még termőtest képzésre is legyen energiája?
Akár kifordítjuk, akár elvágjuk, mennyire számít, ha visszatakarjuk a helyet?
Nyilván, ha tudom, hogy ép a tönk, kifordítom, vagyok annyira kapzsi. De legutoljára - számomra - használhatatlan minőségű, szuvas tönkűeket találtam, 100%-ban. Emiatt eleve úgy szedtem, hogy a földes rész fölött vágtam, a földből kiálló csonkot avarral visszatakartam (mindig így cselekszem, hogy minél kevesebb nyomot hagyjak magam után), majd kb. 1-2 centis csonkot hagyva a kalapon a maradék tönköt is levágtam (amit aztán a bozótba hajítottam).
Hangsúlyozom, nem az a cél, hogy a vevő ne lásson bele a gombába (óvatos faragás) és minél többet nyomjon a mérlegen az áru.
Bocs, ha ez valamelyik könyvben le van írva egyértelműen, próbáltam utána olvasni, de nem jártam túl nagy sikerrel.

Re: Gombázós topic! 24 jún. 2019 15:37 #14668

Látom sokan rókaztak a hétvégén
Nálam/nálunk még semmi itt a hegyekben.
Öregszem hiába na,egy jó egészségeset rókázni sem tudok.

re: #14666 (->gywareka) 24 jún. 2019 15:51 #14669

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
Látom, a kollegáknak sikerült megérteniük, hogy miről beszélek - és még egy kis cigányozásra is futotta. Gratulálok!

re: #14669 (->saci56) 24 jún. 2019 16:16 #14670

• NP
  • Kijelentkezve
  • .
Az viszont tény, hogy számarányukat tekintve a roma népcsoportból kerül ki a legtöbb jó matekos.

re: #14670 (->NP) 24 jún. 2019 16:31 #14671

NP írta:
Az viszont tény, hogy számarányukat tekintve a roma népcsoportból kerül ki a legtöbb jó matekos.

Aminek személy szerint örülök. Ők legalább nem a színesfímes sztereotípiát erősítik.

re: #14671 (->spityu) 24 jún. 2019 16:36 #14672

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor

re: #14671 (->spityu) 24 jún. 2019 17:54 #14673

• NP
  • Kijelentkezve
  • .
spityu írta:
Ők legalább nem a színesfímes sztereotípiát erősítik.

de nem is gyengítik...

re: #14667 (->spityu) 24 jún. 2019 18:05 #14674

biztos nem birtok magatokkal, ezert van szofosasotok. ezerhuszonneccer kitargyalt problem. alapvetoen elfogadott, hogy nem hagyjuk a foldben a tonk maradvanyat. kiforditjuk, megfaragjuk. en kisse meg szoktam taposni a helyet, hogy lehetoleg tomorodjon.
az otthagyott tonkmaradvany elkezd rohadni, ergo a fonal is. mondjuk az erdokben novo varganyak/gombak toredeket szedik fel, tehat a nagy resze ottrohad.

re: #14673 (->NP) 24 jún. 2019 18:21 #14675

Tegyük fel, az alapeset, hogy lopnak (nem értek vele egyet, illetve színesfémet gyűjteni is lehet). Ha az erdőben gombát szednek (nem mind gereblyézik, tarol), akkor biztos, hogy nem a bronz díszeket fűrészelik a belvárosban az éj leple alatt. Vagy annyival kevesebbet (megélhetési ez, megélhetési az).

re: #14674 (->homer) 24 jún. 2019 18:25 #14676

homer írta:
biztos nem birtok magatokkal, ezert van szofosasotok.

A kérdéseimre részben kaptam választ, de nem érdekes. Elnézést, ha valakit terheltem az elolvasásukkal, a fórum motor adatbázisát pedig a byte-jaimmal.

re: #14657 (->Karak_) 24 jún. 2019 19:16 #14677

• Popenka
Fedák Sári után van még valami?
Nem, nem mondom be, mert csak kb. annyit szedtem ma, vagy talán kevesebbet picivel, mint Galasz kolléga 2 nap, amit itt említett.
Ma reggel mentem, este jöttem, északi Mátra. Két külön helyemet néztem meg és ebben még nincs benne a seggencsúszós. Oda már nem bírtam kimenni. Így is egy laza 15 kilométer van a lábamban, tűnődve, meg-megállva, guggolva, hajolgatva. Öreg csontjaimnak kész felüdülés. Mondjuk egyszer majdnem leestem 2 emelet magasról egy patakba, de megfogtam a mozgást.
Érdekes, hogy keserű gomba ide vagy oda, a vargánya vége nem látszik még. Egész nap folyamatosan találgattam friss vargányát rókák és keserűk között. Körömpiszoknyi vareszt is, meg hálistennek szétöregedett példányokat is. Kis gombából most nyilván legtöbb aprókát.
Nekem különben is más a vargánya vége. Nem a keserű megjelenése. Annál több kell itt mifelénk! Meg kell jelennie a büdös galambgombának, és jelentem volt már egy-két folt. De még ez sem elég. Ha megjelenik az őzláb, ami itt soha nincs korai, na akkor van vége a varesznak, addig bármikor utamat állhatja. Aztán majd indul ősszel. Ugyanezt erősíti, hogy keveslem a galambicát. Jelenleg még az a színárnyalat jön, ami a varesz idejében szokott. A róka ebbe belerobbant, de csak egyetlen rókával jövő varaszöldet láttam egész nap. Szóval itt még az északi Mátrában összeér a varesz és a róka.
Fényképezzek vagy bemondásra elhiszitek, hogy nem trollkodom?

re: #14677 (->Popenka) 24 jún. 2019 19:35 #14678

Én elhiszem.....
Csatolmányok:

re: #14675 (->spityu) 24 jún. 2019 19:44 #14679

• saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
Hát, bizony, lehet így is gondolkodni. Pl. én is így gondolkodom erről. Köszönöm!

re: #14678 (->galasz01!) 24 jún. 2019 19:48 #14680

• Popenka
Ennél többet érő válasz nekem nem is kell...

re: #14677 (->Popenka) 24 jún. 2019 20:14 #14681

• NP
  • Kijelentkezve
  • .
Popenka írta:
Fedák Sári után van még valami?

Ez után a tuligatya következik.
Csatolmányok:
Utolsó szerkesztés: 24 jún. 2019 20:16 általa: NP.

re: #14677 (->Popenka) 24 jún. 2019 20:17 #14682

Ahol kiadós esők voltak, lehet bízni az "aratási" vargánya hullámban. E térségben a kozepestol a kitűnőig volt terméshulláma a nyárinak. 99 - et, 2010 - et idéző, többszöri kiadós esők voltak e térségben, szintén ezen éveket idézi a tegnap kialakult kiterjedt villámárvizes szitu. A hegylábi erdőkben komoly, főleg bronzos hullám lehet (ez az igazi aratási!), már csak a tartós hőségeket kell megúszni. (Erre továbbra is jók az esélyek!). Időjárásfüggő, de szerintem jó esélyek vannak e térségben a fent említett szitura. Ráér, még a rokagomba is "ott" vár rám.
Nem játék ilyenkor a Bükk, a tegnapi extrém csapadék a mai szeles időben garantáltan okozott fakidőléseket,kőomlásokat akár, ami ugyan önmagában még jó eséllyel megúszható dolog, de erdei utakat zárhat el stb.. Jobb egy kicsit várni, de természetesen az "időhiány" a fő ok nálam, ha a hamar elévülő vargányáról lenne szó, nem lenne szempont...
Utolsó szerkesztés: 24 jún. 2019 20:26 általa: deszegregator.

re: #14681 (->NP) 24 jún. 2019 20:30 #14683

Padlásajtó.. Itt felénk. Én már mi a Jóistent mondok be, mert egy főzetrevalót művészet lesz nem szedni rókából.

re: #14683 (->deszegregator) 24 jún. 2019 20:52 #14684

• Popenka
deszegregator írta:
Padlásajtó.. Itt felénk. Én már mi a Jóistent mondok be, mert egy főzetrevalót művészet lesz nem szedni rókából.

Nana, aztán nehogy majd gombahiány miatt pisztrángozni kelljen majd menni Lillafüredre vagy a Szalajka völgybe!
Az egyik helyen, ma délután egész idő alatt dörgött felettem az ég. Tegnap jó eső volt arra.
Létrehozás ideje: 1.11 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.